Rakousko podepsalo se Slovenskem „memorandum o porozumění“ ohledně plánované výstavby širokorozchodné železnice z Košic do Vídně. Jedná se o základní smlouvu ohledně napojení Rakouska na tzv. „Hedvábnou stezku“, které by mělo z Rakouska učinit centrum obchodní a ekonomické spolupráce s asijským kontinentem a zajistit tak Rakousku ekonomickou prosperitu.
Ve Vídni bude zřízen rozsáhlý překladový terminál, odkud by se mělo distribuovat zboží z asijského kontinentu dále do celé západní Evropy. Celý projekt by měl přinést práci pro 20 tisíc lidí a vytvořit přidanou hodnotu ve výši 30 miliard EURo.
Rakouska tak přebírá roli základního obchodního partnera pro rusko-asijský region a razantně tak zvyšuje svoji strategickou pozici. Víceméně tak nahrazuje klasickou roli Československa (Česka), které díky naprosté dlouholeté neschopnosti svých vlád upadá do bezvýznamné pozice a bude ekonomicky tratit. Zahraniční politika Česka je ve srovnání s Rakouskou primitivní a naprosto podceňuje zejména ekonomickou diplomacii i přes označování prezidenta za agenta Kremlu či Číny.
Ze strategického pohledu je to opravdu velký zisk zejména pro Rakousko – riziko je zde ale především v bezpečnostní situace na Ukrajině, neboť širokorozchodná síť zatím končící v Košicích, jde přes ukrajinské území. Ukrajina omezuje spojení s Ruskem a v případě zhoršení situace může být tato větev „hedvábné stezky“ omezena.
Pro Českou republiku je zde určitá šance na malé zvýšení strategické hodnoty navýšením schopnosti transportu plynu z Německa pomocí plynovodu Gazela, který by byl případně schopen nahradit výpadky z východu, pokud by se bezpečnostní situace tam zhoršila.