Historie je plná nebývalých zvratů a změn. Jedna z nich probíhá právě v současnosti.
Když jednotky USA za výrazné pomoci tzv. severní aliance uzbeckého generála Rašída Dóstuma porazily afghánskou tálibánskou vládu, ocitlo se mnoho vedoucích představitelů Talibánu v rukou amerických spojenců. Tito převážně elitní zajatci byli následně odlifrováni do speciálně postaveného vězení na americké zahraniční základně v zátoce Guantánamo na Kubě. Vězení pro radikální islamisty na americké základně v cizině bylo zvoleno zcela účelově, šlo především o to, aby vězni, kteří sami měli nejasný statut (nešlo o válečné zajatce dle ženevských konvencí ale o teroristy z pohledu americké vlády) nepodléhali americkým zákonům, a tudíž nemohli býti chráněni nejrůznějšími americkými i světovými ochránci lidských práv. Dále bylo cílem věznění získat pokud možno co nejvíce důležitých informací ohledně spolupráce Talibánu s Al-Kaidou (která provedla útoky na WTC v NY) a to za použití historicky osvědčených metod.
Na mezinárodní konferenci v Doha (Katar) právě probíhají tzv. mírová jednání neboli jednání o kapitulaci zahraničních vojsk pod vedením NATO v Afghánistánu a jejich odchodu ze země (vojenská operace v Afghánistánu je formálně pod pláštíkem NATO ale všichni včetně čs představitelů se shodují, že bez USA není NATO schopno v zemi jakkoliv smysluplně fungovat). Jednání probíhají mezi činiteli USA a Tálibánu, a proto je zajímavé, že na straně Tálibánu sedí mezi vyjednavači pět vysokých představitelů, kteří strávili jako vězni na základně Guantánamo více než třináct let.
Vysocí představitelé Tálibánu, kteří nyní jednají s USA mohli býti vězněni dodnes, ale díky rozhodnutí administrativy prezidenta Obamy byli v roce 2014 vyměněni za amerického vojáka – seržanta Bowe Bergdahla (28). Pět bývalých vězňů z Guantánama nyní za jednacím stolem v Doha, mělo různé vysoké pozice v tálibánské vládě, Muláh Khairkhwa byl guvernér a ministr vnitra, Abdul Haq Wasiq byl zástupcem ředitele tajné služby a nechvalně proslavený Muláh Fazel Mazloom byl frontový velitel tálibánské armády zodpovědný za masové vraždy obyvatelstva a nepřátelských vojáků.
Na věznění na americké základně Guantánamo určitě nevzpomínají současní vyjednavači rádi, je otázka, do jaké míry to ovlivní jejich jednání a zda jim lze věřit, že případné dohody dodrží.
Celá reportáž NY Times zde: