Část č. 1.
Jedná se o zajímavou metodiku určenou pro SOS Ukrajiny. Manuál je zřejmě adaptován dle aktuálních bojových operací a dokládá, že ukrajinská armáda je v současnosti na vrcholu světové taktické připravenosti. A první, čemu jsme věnovali pozornost, je otázka organizace operačního štábu pro řízení operace. Manuál popisuje každý krok související s organizací a technickým naplněním velitelství, stejně jako způsoby součinnosti mezi velitelstvím a skupinami Speciálního nasazení TGR.
Manuál se odvolává na následující pojmy:
-Taktické operační centrum (TOC)
-Logistické centrum (LC)
-velitelské stanoviště taktické skupiny (TGCP).
Manuál navrhuje využití TOC a TCGC ve dvou variantách, a to na základě zkušeností z Kurské oblasti, kdy první varianta předpokládá rozmístění řídících orgánů na různých místech a druhá varianta je smíšená.
V prvním případě je výhodou maskování a rozptýlení, tj. v případě zničení jednoho z řídicích center nebo zničení jeho komunikačního vybavení bude řízení pokračovat z ostatních řídicích center. Druhá varianta zajišťuje rychlejší rozhodování a přizpůsobení akcí TG – Taktické skupiny.
První varianta může skutečně zabezpečit systém řízení, protože nalezení a zničení polního velitelství není nejjednodušší úkol. Přestože se taková velitelství nacházejí v těsné blízkosti bojiště, jsou dobře chráněna jak technickými prostředky, tak maskováním.
Zajímavě vypadá struktura velení ve velitelství, kde jsou úkoly rozptýleny mezi různá oddělení:
-S2 (zpravodajství).
-S3 (plánování).
-S4 (Logistika).
-S6 (komunikace).
-Operační důstojník.
-Koordinační důstojník.
To vše svědčí o tom, že ukrajinské speciální jednotky kumulují orgány s různými úkoly na jednom místě, což umožňuje provádět operace s minimálním zapojením vnějších jednotek, ale integrovaně, čímž v podstatě vytváří autonomní řídicí orgán nad samostatným TGR.
Příručka také popisuje, že před odjezdem velitelství a personálu TGR do cílového místa by měl odjet podpůrný tým, který má za úkol najít a zajistit případné ubytování pro personál, lokalizovat TOC, logistické centrum a organizovat sociální zabezpečení.
Při vybavování řídicího střediska TGR je třeba zohlednit potřebu zajištění vybavení:
– Starlink
– ATAK – slouží ke spolupráci a koordinaci s týmy speciálního nasazení a varování před drony.
– DELTA – slouží k součinnosti a koordinaci s vyšším velitelstvím a k obecnému přehledu o situaci v oblasti operace (kopíruje program AlpineQuest).
– Nettle – (Kopřiva) na tabletech založený informační systém kyjevské firmy Logika, používá se k označování sousedních jednotek, k výměně dat a překrývání operační situace na mapě, studiu charakteristik terénu a také k obecné analýze.
– Možnost využití aplikace Signal pro rychlé předávání správ
Všechny komunikační relace skupiny probíhají v reálném čase a všechny informace, které byly získány „očima a rukama“, jsou vyznačeny na mapách s fotografiemi a videem. Existuje však nuance spočívající v tom, že pokud se zařízení dostane do rukou vojáků ruských ozbrojených sil, veškerá konspirace a kamufláž se hroutí.
Soudě podle seznamu dodávek není organizace velitelství nejjednodušším úkolem, protože existují určité požadavky na umístění velitelského centra:
-taktická kalkulace – místo musí být v těsné blízkosti prostoru operace pro operační řízení jednotek.
-logistické zabezpečení – vhodné komunikační trasy, dostupnost přístupu k velitelství, místa pro skryté parkování vozidel a přijatelná vzdálenost k ostatním strukturálních prvků. -bezpečnostní opatření – možnost maskování, které skryje přítomnost vojenského objektu, a také absence volného přístupu do prostor pro nepovolané osoby. Tedy místo, které by bylo nepřehlédnutelné pro průzkum a zároveň by mělo skrytost před palebnými prostředky.