Mezinárodní zmatení v současných konfliktech charakterizuje nejlépe současná situace v Libyi. Zmatek v této zemi, do kterého ji uvrhla nepřipravená vojenská operace NATO a následný rozmach islamistických milicí a jednotek všeho druhu, se promítá i do zmatečné podpoře různých zemí. To dokládá, že v podstatě nikdo na západě nemá a nikdy ani neměl žádný seriózní plán nejen pro konflikt v Libyi, ale i pro ostatní konflikty v Africe a na Blízkém Východě. Ani jednotlivé země EU nejsou schopny se dohodnout, koho podporovat, zda silového nekompromisního válečníka, který chce diktátorským způsobem sjednotit zemi, či se utápějí v utopii a báchorkách o možnosti demokracie a řeší tedy pouze své aktuální ekonomické zájmy.
Klasický případ je americký postoj k Libyi. Po katastrofálně diletantském přístupu dua Obama – Clintonová, jejichž politika doslova pohnojila co mohla a přímo způsobila smrt amerického diplomatické personálu z rukou pseudospřátelených islamistů, prezident Trump se nejprve snažil obligátně vycouvat z konfliktu aby následně podpořil polního maršála Haftara.
Trumpova podpora LNA je zjevně vedena snahou přebít velmi dobré vztahy polního maršála Haftara s Ruskem a zachovat si v zemi vliv. V této situaci je ovšem paradoxní zjištění publikované na sociálních sítích doložené záznamy, že na straně tzv. oficiální vlády GNA bojují zřejmě američtí žoldnéři proti jednotkám LNA útočícím na Tripolis.
Breaking: #LNA general command released many footage of foreign soilders fighting with #GNA in #Tripoli "1" pic.twitter.com/hxcZ4AxpGu
— Mohamed Mansour 🇪🇬 (@Mansourtalk) 25. dubna 2019
Na sociálních sítích se vedou diskuze, co tam na straně GNA evidentní Američané dělají. Většina analytiků se shoduje, že se zřejmě jedná o žoldnéře z americké bezpečnostní agentury Academi – což je bývalá nechvalně proslulá Blackwater Erika Prince. Tvrzení, že žoldáci chrání tam ponechaný americký majetek se zdá vyvráceno skutečností, že jeden z nich má evidentně nášivku velitelství GNA – což by naznačovalo, že se jedná o vysoce postaveného poradce pro generální štáb GNA.
Nejpravděpodobnější vysvětlení tedy je, že tito žoldnéři pracují přímo pro GNA a jsou najatí na boj proti LNA. To zapadá i do dalších informací ohledně například západních žoldnéřských pilotech GNA, kteří potvrdili, že jsou placeni z Kataru a Turecka. GNA na rozdíl od LNA, která má velitelský sbor postavený na kádrech kaddáfího armády, má „armádu“ převážně sestavenou z nejrůznějších spřátelených islamistických milicí a vojenské kádry zde tvoří většinou ostřílení džihádisté ze zahraničí pravděpodobně doplňovaní najatými žoldáky ze zahraničí.
Jednotky LNA v minulých dnech obnovily ofenzívu na Tripolis ze tří hlavních směrů.