Zajímavý rozhovor serveru Al-Monitor se zvláštním vyslancem USA pro syrskou angažovanost Jamesem Jeffrey objasňuje vztah Trumpovy administrativy k Turecku a pohled na situaci v Sýrii. Taktéž zviditelňuje diplomatické aktivity a neformální akce, kdy USA proti Turkům použily dokonce i hrozbu tím, že dovolí příchod ruským jednotkám do sev. Sýrie.

Americký vyslanec pro Sýrii Jeffrey je považován za Turecku příznivě nakloněnou osobu a někdy dokonce za Ergoganova agenta, který ovlivňoval postoje prezidenta Donalda Trumpa pozitivně ve prospěch Turecka. Byl to právě Jeffrey, který navrh aby SDF/YPG demontovaly pohraniční opevnění a umožnili tak Turecku útok v severní Sýrii.

 Přejděme v zajímavém rozhovoru rovnou k tureckému problému a zde přinášíme krátké výňatky.

Al-Monitor: Jak byste doporučil Bidenově administrativě komunikovat s Erdoganem?

Jeffrey: Nejdříve musí oddělit Erdogana od Turecka. Biden bude muset řešit pět problémů: Čínu, Rusko, Severní Koreu, Íranskou jadernou dohodu a změny klimatu. Problém číslo šest je Turecko. Protože Turecko přímo ovlivňuje dva z prvních pěti zemí: Írán a Rusko a úzce souvisí s problémem osm či devět – terorismus.

Turecko je velmi důležitý stát NATO. Radar NATO, který je jádrem celého systému protiraketové obrany proti hrozbám z Íránu se nachází právě v Turecku. Máme tam obrovský vojenský majetek. Opravdu nemůžeme „se neobejdeme“ na Středním východě, na Kavkaze nebo v Černém moři bez Turecka. Turecko je přirozeným nepřítelem Ruska a Íránu.

Erdogan je skvělý stratég moci. Tam, kde vidí vakuum, začne ihned jednat. Dalším rysem Erdogana je, že je šíleně arogantní, nepředvídatelný a jednoduše neakceptuje řešení typu win-win. Ale když je pod tlakem – a já jsem s ním vyjednával – je to racionální aktér.

Pokud tedy Biden vidí situaci [na východě] stejně, jako to dnes vidí mnozí z nás, Turecko se stává nesmírně důležitou zemí. Podívejte se, co [Erdogan] udělal za osm měsíců v Idlíbu, Libyi a Náhorním Karabachu. Rusko nebo ruští spojenci prohráli ve všech třech případech.

Al-Monitor: Jak by měl Biden přistupovat k Erdoganovi?

Jeffrey: Erdogan nikdy neustoupí, dokud mu neukážete sílu. Přesně to jsme udělali, když jsme se v říjnu 2019 dohodli na příměří (v severní Sýrii). Byli jsme připraveni rozdrtit tureckou ekonomiku, pokud nezastaví útok.

To samé udělal Putin poté, co bylo sestřeleno ruské letadlo. Rusové vyslali Turkům v Idlibu dvakrát silné signály. Celý turecký prapor rozstříleli na padrť. Přesto to nevyšlo tak, jak to Rusové zamýšleli.

Musíte být připraveni, když Erdogan zachází příliš daleko, abyste ho skutečně klepli přes prsty a ujistili se, že tomu rozumí a počítá s následky. Pozice Turecka není nikdy stoprocentně správná. Ale mají logiku a argumenty na své straně. Vzhledem k jejich úloze důležitého spojence a hráze proti Íránu a Rusku bychom měli alespoň naslouchat jejich argumentům a pokusit se najít kompromisní řešení.

Al-Monitor: Jako velvyslanec pro Sýrii, jak hodnotíte situaci na severu?

Jeffrey: Turci považují Manbidž (jeho nedobytí) za selhání. Byl tam extrémní tlak z SDF a lokálních milicí a z úřadu McGurka (zplnomocněnec USA pro boj s IS). Já jsem ale trval na svém, a nakonec jsem dosáhl odchodu pár našich jednotek.

SDF jsou jednoduší lidé, znám jejich vedení moc dobře. Jsou to velmi disciplinovaná marxistická pobočka PKK. Nemají ale prvotní zájem prosazovat agendu PKK, nemají totiž v Sýrii hory.

Nikoho ve State Departmentu ale nezajímal názor Turecka. Turci byli vyprovokování především naším záměrem vybudovat kurdské pohraniční jednotky a rozmístit je podél celé hranice. To způsobil CENTCOM, který se ocitl mimo kontrolu. To byla jejich klasika, „jsme zde kvůli boji s teroristy (IS) a Turky ať řeší Ministerstvo zahraničí, my si budeme dělat co chceme abychom uspokojili naše mále spojence“. To skončilo teprve až mně Pompeo požádal, ať převezmu agendu boje s IS.

V další části rozhovoru Jeffrey obhajuje svůj postup, kdy bylo Turkům umožněno zaútočit na oblasti pod kontrolou SDF a potvrzuje, že to bylo předem domluveno, že Turci dostanou kontrolu silnice M4. Potvrzuje také, že Trump byl nervózní z vojenské přítomnosti v Sýrii a nechápal, proč tam jednotky jsou.

Dále hovoří o tom, jak Kurdové chtěli neustále ujištění od USA, že je ochrání před Tureckem a jak se to snažil blokovat, ale neuspěl, což Turky vyprovokovalo. Turci dospěli k přesvědčení, že se USA nedá věřit a že mají svůj plán na vytvoření PKK státu, stejně jako paranoicky věří, že mají (USA) protiturecký plán v Řecku a v Arménii. Protože takto jednala Francie a Británie s osmanskou říší.

Věřte mi, byl jsem s velitelem v roce 2018 když se Turci chystali zaútočit a my jsme přemýšleli co budeme dělat. Nebyl žádný plán co dělat, armáda by prostě nechal projít Turky kolem, protože nebyl žádný rozkaz střílet proti nim. Ale postihli bychom je ekonomicky.

Dále prezident Trump Turkům řekl, že pokud nezastaví útok do 24 hodin, Mazlum (velitel SDF) zavolá do Moskvy a požádá Rusko o pomoc a USA jim dovolí ihned přijít. Nakonec jsem tuto zprávu předal ale náš turecký partner tomu nevěřil. Turci si mysleli, že Rusové buďto odmítnou přijít anebo že my je zastavíme stejně jak jsme to udělali s Wágnerovci u ropných polí Conoco v Deir Ezzor.

Ale nakonec přišel šach-mat, Rusové dorazili a Turci se zastavili. Je ale turecký problém vyřešen? Ne ale Turci jsou nyní v Sýrii a mají menší obavy z SDF.

Jeffrey dále objasňuje, že YPG je PKK a PKK je existenční hrozba pro Turecko. Tvrdí, že pokud by PKK získala větší podporu, bude v Turecku nová situace typu Bosna-Rwanda. Dodává ale, že neočekává další útok Turecka v Sýrii, neboť by to museli udělat po domluvě s Ruskem a ti nechtějí další expanzi Ankary v této oblasti. Potvrzuje ale, že Rusko používá tureckou hrozbu pro své účely.

Jeffrey nakonec potvrzuje, že vlastně neexistuje žádný plán na vyřešení syrského problému. Jediný plán je, aby Rusko, Assad a Írán nemohli očekávat dobrý konec svých plánů.

Celý článek zde:

Komentuj
(Visited 192 times, 1 visits today)