Analýza ruského pravicového telegramového politického kanálu Nezigar se obsáhle zaobírala situací po právě skončené válce o Náhorní Karabach. Zde přinášíme pár bodů, které objasňují pohled ruské pravicové scény na celý konflikt z geopolitického hlediska.

Válka o Náhorní Karabach znamenala, že Turecko překročilo ve vztahu k Moskvě Rubikon, což mnozí dosud nepochopili. Turecko se nyní stalo hlavním problémem Ruska – kam se situace posune není jasné a bude to záležet na diplomatickém lavírování Kremlu.

Ankara se kvůli zhoršující hospodářské situaci bude stále více zaměřovat na konfrontaci jako např. proxy válka v Libyi, účast v syrských záležitostech, úmyslné ohrožení Kypru a také cílená konfrontace s Řeckem a Francií – spektrum je poměrně široké.

Diplomatická i ekonomická podpora Velké Británie, která pohlíží na Turecko jako na beranidlo, jehož aktivita naplňuje londýnské geopolitické zájmy, je stále zřetelnější. Londýn připraven podpořit globalistické plány Ankary jak v postsovětském prostoru, tak ve Střední Asii s cílem obnovit Velký Turan. Ankara je taktéž kritická vůči Francii a Belgii; Turecko je připraveno najít společnou řeč s Německem a bude proto zasahovat do polských záležitostí a chce se pevně silově usadit na Ukrajině a na Balkáně.

Ankara též zmírní vokální útoky proti NATO a bude opět zdůrazňovat spojenecké vztahy a s jeho pomocí bude další hybridní expanze Turecka směřovat zejména do Střední Asie. Pravděpodobně pouze Tadžikistán je kvůli etnickému faktoru (neturecky mluvící stát) relativně mimo turecké plány.

Navzdory formální neutralitě Turkmenistán již také obdobně jako Ázerbájdžán aktivně spolupracuje s Tureckem a vytváří nové možnosti ropných kanálů.

V Kazachstánu aktuálně také existují silné požadavky (zejména ze strany britských a evropských stran) na vícevektorový přístup a touha posílit vztahy s turkickým světem. Získá to nepochybně podporu USA jako protiváha plánů Pekingu v této oblasti.

I ve stavu politických turbulencí je Kyrgyzstán otevřený vnějším zásahům. A Turecko si aktivně vytváří pracovní potenciál v této zemi.

Komentuj
(Visited 308 times, 1 visits today)