Bulharský vojenský server Bulgarianmilitary.com přinesl informaci, že turecký režim plánuje vojenskou izolaci Řecka a to tím, že rozmístí armádu a námořnictvo v Albánii, aby v případě konfliktu vázal řecké jednotky na severozápadě země.

Albánie, která vstoupila do NATO v roce 2009 má dle geopolitických pozorovatelů již delší dobu status v podstatě tureckého satelitu, který vykonává poslušně příkazy z Ankary. Server Bulgarianmilitary.com s odkazem na řecké noviny Estia a Pentapostagma tvrdí, že Turecko rozmístí své ponorky na albánské námořní základně Aylon (což bude zřejmě bývalá – do 1961 – základna varšavské smlouvy Pašaliman, kterou Turecko od roku 1992 buduje a využívá) a dále pošle pozemní vojsko do albánského regionu Agioi Saranda, který je obýván převážně etnickými Řeky a čelí mnoho nepokojům mezi křesťany a muslimy.

Turecká armády by dle informací měla z Albánie vytvářet tlak proti řeckému záměru rozšířit teritoriální vody a v případě válečného střetu otevřít severní frontu. Z hlediska albánské vlády budou turecké jednotky sloužit k potlačení nepokojů místní křesťanské populace etnických Řeků v příhraničních oblastech země, které se v poslední době stupňují.

Server Bulgarianmilitary.com se všímá skutečnosti, že albánská vláda je stále více pod vlivem Turecka a ptá se, zda tamní režim je skutečně nezávislý.

Dále si bulharští novináři všímají „nepřímé“ podpory Kremlu, který „ponouká“ Turecko k expanzi ve Středomoří a v souladu se SM konstatují, že je zde nepochybně plán Moskvy, který chce vyprovokovat Ankaru k útoku na Řecko s cílem zlikvidovat jižní křídlo NATO. Dále poukazují na mlčení USA k celé situace a neschopnost NATO jakýmkoliv způsobem reagovat jsou zvědaví (stejně jako my v SM) zda vojenský vstup Francie na straně Řecka vkonečně vyprovokuje USA k nějaké reakci proti Turecku.

Komentuj
(Visited 309 times, 1 visits today)