Turecký režim po zkušenostech ze Sýrie, kde Rusko aktivně zablokovalo expanzi Ankary, věnuje velkou pozornost ruským aktivitám v Libyi. Turecké média prezentují přítomnost ruských žoldnéřů v Libyi jako největší překážku pro mír (rozumějte dobytí celé země).

Turecko již prokázalo, že se nebude rozpakovat udeřit na ruské žoldnéřské jednotky:

Předpokládáme, že nejen prezentovaná mapka ale i další kroky včetně mediálních operací a cílených vojenských útoků na ruské žoldnéře budou nyní použity Ankarou, aby odradila Rusko od větší aktivity v Libyi. K tomu je nakloněn i oficiální postoj Moskvy, která tvrdí, že aktivity žoldnéřů skupiny Wagner nejsou aktivitami ruského státu, tudíž jejich napadení nemůže Putin vztahovat na sebe.

Ovšem reakce Ruska nelze nyní předjímat. Turecko kalkuluje na základě zkušeností s appeasementem západních zemí včetně USA, které se strachují vyjádřit tvrdší postoj vůči Ankaře v obavě, že tento člen NATO se přikloní více k Moskvě. My ovšem očekáváme, že Moskva investovala příliš mnoho na to, než aby Turkům vyklidila oblast. Předpokládáme, že pokud by ztráty “wágnerovců” přesáhly určitou mez, Moskva by přitvrdila a poskytla by Haftarovi silnější prostředky.

Dle našich úvah bude Rusko hrát stejnou hru jako v Sýrii. Tedy v pravý čas tvrdě odpoví a donutí Ankaru k uzavření oboustranně výhodné spolupráce v podobě rozdělení země na sféry vlivu a vytlačení USA a EU z oblasti.

pro větší mapku klikni
Komentuj
(Visited 147 times, 1 visits today)