Vojenské střety, které propukly v oblasti jižního Kavkazu mezi Arménií a Ázerbájdžánem nejvíce ohrožují zájmy Turecka. Pokud se podíváme na níže uvedené obrázky, tak zjistíme, že aktuální střety, které výjimečně neprobíhají v oblasti sporných území tzv. Náhorního Karabachu, ohrožují geopoliticky strategická energetická vedení ropy a zemního plynu z bohatých nalezišť Kaspického moře.

strategický ropovod Baku-Tbilisi-turecký Ceyhan

Aktuální střety probíhají v samé blízkosti strategického ropovodu v tzv. “soutěsce Ganja”. Tento ropovod a plynovod je přitom extrémně důležitý pro Turecko a zároveň i pro EU, neboť je plánován jako oslabení závislosti na Rusku. Kdokoliv, kdo rozpoutal boje v této oblasti, bourá představy Turecka jako klíčové země ve snížení energetické závislosti EU na Rusku.

Celá oblast je od pádu SSSR etnicky nestabilní neboť národnostní složení obyvatelstva se nepřekrývá s mezinárodně stanovenými hranicemi obou zemí.

národnostní složení

Prakticky od pádu bolševického režimu zde probíhají boje, z nichž nejtvrdší byla válka v letech 1992-93

Oblast je v zájmu jak světových velmocí (NATO dokonce uvažovalo, že by Ázerbájdžán byl přijat do Aliance ještě před Ukrajinou a Gruzií) tak i regionálních. Podpora Turecka Ázerbájdžánu je daná nejen strategickými zájmy ale i historickou spřízněností a podobným jazykem. Málo se ovšem ví, že Írán podporuje silně ekonomicky a vojensky i Arménii a v konfliktu o Náhorní Karabach hrál silnou roli. Arménská armáda mohla přesouvat přes íránské území techniku a v Íránu cvičila a přeskupovala své jednotky. Írán se silně angažoval a angažuje v oblasti dodnes. Jeho podpora Arménie není náboženského důvodu, proto se o ní moc nešíří, ale pravděpodobně jde o strategické snahy omezit konkurenta v oblasti. Formálně ovšem Írán podporuje především islámský režim v Ázerbájdžánu a jakékoliv své aktivity v Náhorním Karabachu odmítá.

Lze tedy říci, že rozpoutání konfliktu v této oblasti nejvíce poškodí v prvé řadě Turecko (a Ázerbájdžán) a následně i plánované snahy EU o transport energie z kaspické oblasti mimo kontrolu Ruska. Je pravděpodobné, že Turecko bude nuceno intervenovat, což by omezilo taktéž jeho aktivity zejména v Libyi a Sýrii, neboť lze předpokládat, že roztříštění vojenských aktivit Ankaru dříve či později vyčerpá nejen ekonomicky. Turecko již oznámilo možnost nasazení dronů, raket a systémů elektronického boje.

oblast bojů

Dle informací arménských úřadů, boje zatím na jejich straně způsobily zabití 4 vojáků (36 jich bylo zraněno), zničeno či poškozeno bylo 24 domů, dvě továrny a 4 automobily. Ázerbájdžán zatím oficiálně ztráty nekomentoval ale hlášeno je zabití i vysokých důstojníků velení.

Ázerbájdžán transportuje těla svých zabitých vojáků

Arménské jednotky zasaženy přesným zásahem

Konflikt může eskalovat do nevídaných rozměrů:

Komentuj
(Visited 174 times, 1 visits today)