Zatímco jediná zastaralá ruská letadlová loď nedbalostí dělníků málem shořela a bude mnoho měsíců či dokonce let mimo službu, zatímco VB chce své dvě letadlové lodě provozovat kvůli nadměrným nákladům společně s USA, zatímco americké zbrojovky spustí na vodu ročně pouze několik málo torpédoborců, jediný záběr (zdroj Twitter, Forbes, H I Sutton) na jedinou čínskou loděnici naznačuje hned devět nově postavených válečných plavidel.

Čínské námořnictvo je modernizováno rychlostí ve světě nevídanou. Bližší záběry ukazují čtyři dokončované torpédoborce, dva z nich jsou raketonosné Type-052D, fakticky ekvivalent amerických Arleigh Burke Class AEGIS destroyers. Jsou dle výbavy určeny především do sestavy čínského systému PVO. Další dva jsou větší torpédoborce třídy Type 055 s moderní “stealth” charakteristikou, určené jako nosiče kolem 100 ks křižujících střel. Dále je vidět zakotvené nově postavené čtyři torpédoborce obou typů a jeden, jehož stavba je v pokročilé fázi stavby. Celkem je vidět 9 nových torpédoborců po spuštění na vodu a před dokončením. Bývalí vládcové všech světových moří Royal Navy mají ve službě pouze 6 torpédoborců.

Dále jsou vidět výsadková vznášedla obdobného typu jako U.S. Navy’s Landing Craft Air Cushion (LCAC). Uprostřed se nachází masivní loď třídy Yuan Wang určená pro elektronický boj a satelitní komunikaci pro čínský kosmický program.

Ovšem nejzajímavější loď je téměř skryta pro necvičené oko v oblacích průmyslového smogu. Za masivními konstrukčními jeřáby je rozestavěné čínská letadlová loď nové generace známá zatím jen pod označením Type-003. Čína má v současnosti dvě letadlové lodě ve službě založené na sovětské konstrukční škole ale tato má být kompletně nový tuzemský design s nejmodernějších technologií jako jsou elektromagnetické katapulty a jaderný pohon. Jaderný reaktor by měl poskytnout dostatek energie nejen k elektromagnetickým katapultům ale k právě testovaným obraným systémům lodě jako je elektromagnetické dělo a laserové systémy PVO.

Na obrázku není vidět letadlová loď taktéž čínské konstrukce Type-002, která by měla být spuštěna na vodu příští rok a má sloužit k ověření supermoderní technologie pro Type-003. Do počátku roku 2030 má mít Čína celkem 6 letadlových lodí ve službě. Taktéž není vidět nejmodernější mysteriózní ponorka známá jako “bezvěžová”. Na uniklých obrázcích z oslavy spuštění na vodu je totiž vidět trup ponorky dlouhý cca 150m ale bez charakteristické věže.

Má nás čínský vojenský program děsit? Obavy může mít především Japonsko a USA. Ovšem historie je poučná. Čína byla historicky vždy technologicky vyspělá, jen když byla otevřená světu. Historicky také není Čína známá jako expanzivní dobyvačná velmoc. Ovšem historie nám též říká, že nebezpečná začala být Čína v situaci, kdy zemi ovládla vojenská elita ze severu a využila čínský ekonomický a technologický potenciál k vybudování obrovské říše, která málem dobyla velkou část světa.

Komentuj
(Visited 218 times, 1 visits today)