Poměrně chaotická situace je nyní v severní Sýrii poté, co turecké jednotky a džihádisté zintenzivnili svoji ofenzívu. Zejména na frontě směrem Tel Tamr to vypadá na velký průlom. Po té, co jednotky SDF předaly frontové úseky syrské armádě (SAA) tak turečtí džihádisté za asistence tankové brigády a dělostřelectva v podstatě rozprášily postavení SAA a mnoho vojáků zabily či zajaly. Turecký cíl je pravděpodobně dostat pod kontrolu klíčovou dálnici M4 a dobýt město Tel Tamr.

Jednotky SAA si stěžují, že nemají k dispozici těžké zbraně, zatímco turečtí džihádisté (TFSA) mají podporu tankových jednotek turecké armády. Někteří velitelé SAA obviňují Rusko, že blokuje přísun těžké techniky do míst střetů s Turky. Ovšem na několika místech opouštějí stanoviště i ruské jednotky.

Turecké jednotky zablokovaly též průjezd americké armády.

aktuální situace u Tal Tamr

Vypadá to dost chaoticky, je zcela zřejmé, že Turci si nedělají příliš starostí jak s Ruskem tak USA a obě velmoci jim zdrženlivostí jdou na ruku. Chaos doplňuje i skutečnost, že není jasné, jak USA stále kontrolují vzdušný prostor nad severní Sýrií. Turecké stíhačky sice nelétají ale mimo tureckých dronů nejsou vidět ani americká ani ruská letadla.

Tato opravdu velmi zmatená situace může způsobit konflikt mezi aktéry jako je Rusko či USA. Každopádně je zřejmé, že bez ruské pomoci nemá SAA absolutně žádnou šanci dlouhodobě odolávat Turkům. Rusko je navíc soustředěno na ofenzívu v provincii Idlíb, kde se zdá, že SAA narazila v oblasti Kabana (Latakia) na silný odpor a je hlášeno zničení několika tanků a další obrněné techniky.

Každopádně ještě není jasné, zda se Turecko snaží pouze na poslední chvíli urvat územní zisky a nebo zda bude dále postupovat, jak oznámil prezident Erdogan. Pozice, role a situace jednotek Ruska a USA v oblasti je nejasná – může se lehce stát, že budou zataženy do bojů.

(Visited 361 times, 1 visits today)