Turecké jednotky během tzv. příměří nadále postupují v severní Sýrii. Během víkendu bylo obsazeno několik desítek dalších vesnic.

Dnes jsou hlášeny první větší střety mezi tureckými jednotkami a syrskou armádou (SAA) zejména na frontových úsecích u Tal Tamr a Ain Issa. Turecká armáda v poli poprvé přímo použila i tankové jednotky na podporu svých džihádistických spojenců, kteří nesou hlavní tíhu útoku.

Turečtí džihádisté z jednotky Sultána Murata hlásí, že zajali mnoho vojáků SAA a minimálně 20 jich zlikvidovali.

Svědci potvrzují, že mnoho těžce zraněných vojáků SAA bylo převeženo do nemocnice v Tal Tamr. Při tureckém bombardování měla být údajně zasažena i ruská policejní hlídka.

Turecko odvolalo též svého vojenského atašé (není jasné zda z USA či NATO) jako protest proti útoku, při kterém byl zabit turecký voják. Není úplně jasné, zda to má souvislost s americkým útokem v oblasti Džarábulus pod tureckou kontrolou, kde byl zabit druhý nejvyšší muž IS.

Turecko vyzvalo Rusko k likvidaci jednotek SDF do 30 km od hranic a vyhrožuje, že pokud Rusko nesplní tento úkol, zahájí další část vojenské operace. Turecká diplomacie též zahájila frontální útok s cílem zdiskreditovat velitele SDF generála Mazlum Kobane před jeho návštěvou USA a setkáním s Donaldem Trumpem. Je možné sledovat velkou aktivitu tureckých trollích účtů a účtů novinářů placených Tureckem ve snaze Kobaneho taktéž zdiskreditovat.

Pokud někdo má pocit, že například OSN by mohlo něco v případě Sýrie vyřešit, stačí si přečíst vyjádření zplnomocněnce OSN pro Sýrii Geir O. Pedersena. K jednání o budoucnosti Sýrie jsou mimo Turecka či Ruska přizváni i radikální džihádisté a teroristé všeho druhu, ovšem představitelé Kurdů SDF nikoliv.

(Visited 353 times, 1 visits today)