Část členů ukrajinských ultrapravicových nacionalistických skupin včetně veteránů dobrovolnických jednotek jako např. batalionu Azov, vyhrožují ozbrojeným odporem proti plánu prezidenta Zelenského na urovnání situace na východě země. Několik jejich členů se již střetlo s ukrajinskou policií a plánují další protesty.

Více fotografií ze střetu radikálů s policií zde:

Nacionalisté a pravicoví radikálové považují již první krok na mírové urovnání situace na Donbasu, což je uznání speciálního autonomního statusu vzbouřeneckých oblastí, za kapitulaci a zradu ukrajinských zájmů. Cílem ukrajinských nacionalistů je vyprovokovat válečný konflikt mezi Ruskem a Západem, při kterém se jim za pomoci zejména americké vojenské síly podaří povstalecké oblasti dobýt zpět. Politika předchozího prezidenta Porošenka spočívala v naději, že se Rusko vyčerpá sankcemi a ukrajinská armáda za příhodné mezinárodní situace dobude oblast vojensky zpět.

Součástí tohoto plánu byla absolutní izolace oblasti od zbytku Ukrajiny včetně zákazu výplaty důchodů či platebního styku, což mělo ale za následek, že celá oblast se ještě více administrativně i ekonomicky přimkla k Rusku. Většina obyvatelstva požádal o ruské pasy a díky izolaci je Donbas nyní víceméně mnohem více napojen na ruský ekonomický systém než na Ukrajinu.

Prezident Zelneskyj si pravděpodobně uvědomil, že izolace oblasti ji stále více vzdaluje od Ukrajiny a snaží se problém nějakým způsobem řešit. Odpor nacionalistů mu ale může zlomit politicky vaz.

Komentuj
(Visited 186 times, 1 visits today)