Dle informací tureckých médií, již třetí den v řadě hlídkují stíhačky F-16 tureckého letectva v hloubi území severní Sýrie nad územím pod kontrolou kurdských sil SDF.

Turecká média paradoxně tvrdí, že stíhačky bojují proti IS. Je ale velice pravděpodobné, že stroje provádí mapování základen a opevnění kurdských jednotek SDF/YPG a další sběr výzvědných dat, která můžou být využita v plánované operaci proti Kurdům. Turecko se netají tím, že plánuje obsadit území Sýrie minimálně ve hloubce 30 km. Turecký prezident tento plán znovu předložil osobně i na zasedání OSN tento týden:

Erdogan v OSN

Erdogan v OSN požaduje mezinárodní uznání jeho návrhu tzv. “bezpečné zóny” v severní Sýrii, kam bude pod ochranou turecké armády přesídleno několik miliónů syrských uprchlíků, kteří nyní žijí v Turecku. Pro EU má jednoznačný vzkaz: “buďto podpoříte tento plán nebo pustím uprchlíky do Evropy”. Pro EU bude dost těžké tomu vyhovět, neboť plán v podstatě znamená etnickou čistku na hranicích genocidy, uměle vyvolanou změnu demografické situace a násilné přesuny obyvatelstva. Z hlediska Turecka je ale plán velice zajímavý a přínosný. Území, které bude nejen pod kontrolou turecké armády ale tím, že bude vyčištěno od kurdského obyvatelstva a to nahrazeno většinou radikálně islámsky smýšlejícími pro-tureckými uprchlíky, bude sloužit jako přirozená bariéra znemožňující podporu tureckým Kurdům od svých soukmenovců v Sýrii.

plánovaná oblast pod tureckou kontrolou
Komentuj
(Visited 99 times, 1 visits today)