Nečekaný útok byl dnes proveden v syrské provincii Idlíb, která je většinově pod kontrolou syrské odnože Al Kaidy a protureckých džihádistů. Dle informací londýnské exilové organizace SOHR a syrských vládních médií provedlo americké letectvo nálet na džihádistickou základnu na předměstí města Idlíb směrem na vesnici Kafr Jalis. Pravděpodobně střely vypálené z letounů startující z americké základny v Turecku měly zasáhnout jednání vysokých džihádistických velitelů syrské odnože Al Kaidy. Americké velení útok potvrdilo.

Dle dostupných informací se mělo jednat o schůzku velitelů skupiny Tanẓīm Ḥurrās ad-Dīn , Ansar al-Tawhid a dalších skupin spojovaných s Al Kaidou včetně HTS. Celý komplex byl údajně srovnaný se zemí a zabito byli přes 40 militantů. Média spojená s IS (Moata Agency) tvrdí, že zabit byl i vrchní velitel syrské Al Kaidy, vojenský velitel HTS Abů Joulani, nicméně toto nebylo jinde potvrzeno.

IS tvrdí, že zabit byl velitel Al Kaidy

Džihádistické zdroje tvrdí, že zabiti byli i děti a civilní osoby.

Americké útoky na džihádisty v syrské provincii Idlíb jsou mimořádné, většina tamních skupin dříve dostávala materiální pomoc ze západu a stále mnoho médií či západních i amerických politiků preferuje existenci syrské Al Kaidy proti například syrskému režimu Bašára Assada či kurdské samosprávné oblasti Rojava.

Tento útok však byl vysoce efektivní a i když se nepotvrdí zabití vrchního velitele Al Kaidy, jedná se zřejmě o citelný zásah. Zajímavé by bylo zjistit názor Turecka, zda úder z jeho území byl tureckým představitelům předem oznámen či zda USAF zaútočilo bez jejich vědomí. Pro Turecko to může být další komplikace, neboť nyní již čelí díky nemastné a neslané podpoře místních džihádistů kritice a nespokojenosti tamních skupin. Přicházejí nyní informace, že Turecko nemá již v provincii Idlíb svobodu pohybu a jeho vojáci jsou napadáni.

Taktéž džihádisté zorganizovali útok nespokojených obyvatel proti turecké pohraniční zdi a tato byla na některých místech prolomena a turecká armáda tomu nezabránila ani střelbou do uprchlíků. Uprchlíci požadují průchod Tureckem do EU, není však jasné, zda to je autentické hnutí obyvatel či spíše organizovaná akce džihádistických skupin vůči Turecku.

(Visited 121 times, 1 visits today)