Informace, které proudí z konfliktních zón na Blízkém Východě, severní Africe či z východní Ukrajiny naznačují značný nárůst bojové činnosti bezpilotních letounů – Drónů. V minulých letech bylo využívání bezpilotních strojů především ve znamení výzvědné a informační činnosti ovšem zejména americká armáda začala v posledních zhruba 10 letech používat útočných drónů zejména k popravám vedoucích osobností nepřátelských a povstaleckých milicí. Americké dróny jako je například Predátor, které jsou využívány k atentátům zejména v Afghánistánu a na Blízkém východě jsou ovšem velmi drahé a poměrně velké letounu. Posledních pár let ale znamená značný nárůst používání levných improvizovaných drónů přímo k bojové činnosti. Hlavní silou, která jako první zavedla masivní útoky pomocí upravených běžně prodávaných komerčních drónů, jako jsou například typy DJI Phantom nebo Mavic byl tzv. Islámský stát v Sýrii. Od IS převzaly strategii použití levných drónů i ostatní strany konfliktu na Blízkém Východě.

Dlouho známé jsou útoky tzv. rojů levných robotizovaných drónů na ruské vojenské základny v Sýrii, které provádí rebelové z HTS. Tyto typy útoků jsou velmi nebezpečné, neboť i sofistikovaná protivzdušná obrana, kterou Rusko nasazuje nedokáže sestřelit všechny stroje, a i jeden levný drón, který pronikne obranou dokáže i se svou poměrně slabou výzbrojí způsobit značné škody na mnohem dražších letadlech.

Velmi vysokou úroveň zapojení robotických drónů do bojů ukazují jemenští protivládní povstalci Hútiové, kteří tuto technologii obdrželi přímo od spojeneckého Íránu. Poslední útoky na ropnou distribuční síť v Saudské Arábii provedli pravděpodobně právě Hútiové na přímí popud íránského velení pomocí tzv. sebevražedných drónů.

Kurdské jednotky YPG úspěšně adoptovaly strategii IS v bombardování klíčových cílů nepřátelské infrastruktury. Poslední víkend jednotky YPG podnikly úspěšné bombardování pozice protureckých jednotek FSA v okupovaném Afrinu pomocí předělaného komerčního drónu. Kurdové tvrdí, že z drónu shozená munice zabila dva turecké vojáky.

V poslední době lze sledovat nárůst používání drónů k bombardování nepřátelských pozic i na východní Ukrajině, byť tam se jedná zřejmě zatím o praktické testování technologie či o „zájmovou“ amatérskou činnost nudících se vojáků obou stran.

Improvizované dróny předělané z běžně dostupných na eBay prodávaných drónů používá k bombardování izraelských pozic i Palestinský islámský džihád . Jak je níže vidět, obrana vůči tomu ani v zemi, která má PVO nejdokonalejší, je velmi těžká.

Velmi aktivní používání profesionálních bojových drónů je zaznamenáno z Libye. Vojenské dróny tam dodávají místním silám účastníci proxy konfliktu jako je Turecko a Spojené Arabské Emiráty. Turecko samo dosáhlo ve výrobě vlastních bojových drónů vysoké dokonalosti a jeho dróny patří k tomu nejlepšímu, co lze za poměrně malý peníz zakoupit. LNA tvrdí, že 1 července sestřelila (trefila) právě turecký drón typu Bayrakdar, který prováděl bojové operace pro GNA.

Na oplátku GNA tvrdí, že sestřelila drón Spojených Arabských Emirátů, aby prokázala zapojení UAE do tohoto proxy konfliktu, ovšem analytici tvrzení zpochybnili s tím, že se jedná o cvičný bezpilotní letecký terč, na který někdo neuměle namaloval UAE výsostné znaky. Což ovšem neznamená, že se pravděpodobnost použití drónů na straně LNA nějak snižuje.

Na samostatný článek by ovšem stála schopnost Íránu produkovat bojové dróny. Vysoká robotizace íránských vzdušných sil nemusí být jen propaganda, byť je velmi nepravděpodobné, že se Íráncům podařilo kompletně a spolehlivě okopírovat americký „neviditelný“ drón ale Izraelci potvrzují velmi vyspělou “emulaci” západní technologie. Velký náskok ve vývoji ozbrojených drónů mají zejména státy, které čelily buďto nějaké formě technologického embarga či finančním problémům, které jim znemožnily nákup moderní letecké techniky. A to je přesně íránský případ. Írán evidentně dosáhl velké míry zapojení drónů do bojových operací.

Ostatním zemím, a to zejména těm evropským zcela nepochybně ujíždí vlak. Byť dróny patří dnes i například v České armádě k běžným prostředkům, slouží v naprosté většině pouze k průzkumným a naváděcím úkolům. Ovšem při potencionálním střetu se sílou, která bude umět ve velkém rozsahu nasadit robotické dróny k bojovým útokům bude tato armáda v obrovské nevýhodě.

Komentuj
(Visited 104 times, 1 visits today)