Jak již bylo oznámeno, Turecko představilo na pařížském letecké veletrhu (2019 Paris Air Show) model své nové „neviditelné“ stíhačky 5té generace. Firma Turkish Aerospace Industrie představila letoun TF-X v předvečer očekávaného vyloučení Turecka z programu a dodávek letounů F-35.

TF-X

Model letounu TF-X ukazuje, že firma TAI, která vyrábí stále části trupu letounu F-35 si vzala příklad nejen z F-35ky ale spíše i z letounu F-22 Raptor. Model je velikostí něco mezi F-35 a F-22 a měl by dosahovat podobné stealth vlastnosti jako jeho vzory. Dle informací zveřejněných na veletrhu by měla stíhačka létat rychlostí až MACH 2.

TF-X

Motory letouny nejsou jasné, nicméně se předpokládá, že by stroj TF-X mohly pohánět dva motory F110-GE, které Turecko v licenci vyrábí pro své stroje F-16. Ovšem případné technologické zbrojní embargo ze strany USA, které se očekává v případě tureckého nákupu systému S-400, by pravděpodobně znamenalo i omezení výroby těchto motorů. Turecko by tedy mohlo sáhnout i po ruských motorech z rodiny Saturn Al-31, jejichž modernizovaná verze se bude montovat do strojů SU-57.  Případné zapojení Ruska do tohoto projektu je nejasné, ovšem Turecko bude potřebovat získat i jiné technologie než konstrukce draku a motoru – například materiály pro „stealth“ potahy či elektroniku. Zda tedy projekt letounu TF-X není jen turecká marketingová reakce na plánované zbrojní embargo USA a zda někdy opravdu vzlétne – to uvidíme až za pár let.

Komentuj
(Visited 174 times, 1 visits today)