Zajímavý vývoj má květnový sestřel žoldnéřské stíhačky Mirage F1 GNA v Libyi jednotkami LNA polního maršála Haftara, o kterém jsme dříve referovali. Dle amerických informací se ukázalo, že údajný portugalský žoldnéř, který měl stroj ve službách milicí z Misrata stroj Mirage F1 pilotovat, byl ve skutečnosti americký občan a veterán US Air Force. Americký žoldnéřský pilot se ve zkutečnosti jmenuje Jamie Sponaugle, je mu 31 let a pochází z Floridy. Americké diplomacii se podařilo vyjednat jeho propuštění z rukou jednotek LNA které ho po sestřelu zajaly.

Dle amerických zdrojů seznámených s okolnostmi Jamie Sponaugle byl najatý aby pilotoval stroj Mirage F1 kterým prováděl vzdušnou podporu jednotkám milicí podporující libyjskou vládu GNA a bombardování pozic LNA v oblasti Tripolis.

Každopádně Sponaugle sloužil v US Air Force jako letecký mechanik a pilotní průkaz měl pouze jako soukromá osoba zřejmě pouze na civilní malá letadla. Již dříve uvedl, že pilotovat stroj Mirage F1 se naučil díky manuálům staženým z internetu.

Není jasné, zda floriďan Jamie Sponaugle porušil bojovou aktivitou v rámci GNA americké zákony a zda mu hrozí nějaký trest.

Komentuj
(Visited 449 times, 1 visits today)