Celý západní svět propadl markentingové fanatické operaci proti čínské firmě Huawei ve snaze tuto firmu vystrnadit z trhu telekomunikačních zařízení. Zda má akce nějaké reálné opodstatnění není jasné a žádné důkazy, že by firma instalovala do svých komponentů zadní vrátka nebylo zveřejněno, pokud ovšem nebereme v úvahu novináře, kteří nevědí, co je například služba Telnet. Ovšem tvrzení, že každá čínská firma musí dodržovat zákony, a tudíž musí vyjít vstříc čínské tajné službě opodstatnění má. Ostatně například USA mají taktéž obdobné zákony a někteří tvrdí, že současná kampaň USA proti firmě Huawei má pozadí právě v tom, že čínská firma zamítla zabudovat přístup do svých jednotek pro americkou NSA tak, jak to musejí dělat americké firmy.

Taktéž je zajímavé, že restrikce jsou zaměřeny především proti firmě Huawei i když logicky každá čínská firma či v Číně vyrábějící firma by měla spolupracovat s čínskou tajnou službou taktéž. Tedy restrikce by se měly logicky vztahovat na každou čínskou firmu či firmu která v Číně vyrábí, a dokonce podezření zde již byla. Před pár měsíci proběhla informace, že americká firma vyrábějící servery z čínských komponentů zaznamenala podezřelé čipy, které na deskách s plošnými spoji být neměly – informace zcela zapadla.

V této souvislosti je paradoxní zjištění televize Sky News, která v reportáži objevila, že desky plošných spojů pro tajnou elektroniku „neviditelných“ stíhaček F-35 vyrábí Čínou vlastněná firma. Firma z Gloucestershire Exception PCB, která vyrábí desky tištěných spojů (PCB) pro klíčové elektronické komponenty letouny F-35 je vlastněná čínskou firmou Shenzhen Fastprint. Na dotaz televize představitel britského MO sdělil, že čínské vlastnictví nepředstavuje riziko. Ředitel firmy dodal, že mezi čínskou mateřskou společností a britskou firmou Exception PCB je „firewall“.

Přesto odborníci na bezpečnost vyjádřili podivení, že čínská firma může dodávat komponenty pro tajný vojenský projekt. To ovšem je zřejmě jen vrcholek ledovce, firma Exception PCB dodává komponenty a tištěné obvody dalším zbrojařským firmám jako je BAE Systems, QinetiQ, GE Aviation, Leonardo, SAAB nebo Thales, stejně jako výrobcům ARM, Qualcomm, Motorola, Dyson, Siemens, McLaren, Bosch a Philips.  Dle odborníků samotná deska tištěných spojů od Exception PCB neobsahuje žádné aktivní komponenty jako jsou čipy či mikroprocesory, nicméně ze struktury spojů může odborník získat poměrně kvalitní přehled o tom, jaké součástky daná komponenta používá a jaké jsou její schopnosti – o možnosti zabudování tajného prvku nemluvě.

Jinými slovy, za současnou kampaní proti firmě Huawei lze spíše než bezpečnostní obavy vidět konkurenční boj. Pokud by totiž nebezpečí čínských výrobců bylo alespoň trochu reálné, musely by být kontrolovány všechny firmy včetně západních, které vyrábí, dováží či montují elektronické výrobky z čínských komponentů.

Komentuj
(Visited 396 times, 1 visits today)