Fotografie členů sociálních sítí naznačují, že jednotky LNA polního maršála Haftara obdržely velmi důležitou výzbroj – účinný systém PVO krátkého a středního dosahu Pancíř S1. Dle záběrů je zřejmé, že by se mohlo jednat o verzi dodávanou do Spojených Arabských Emirátů (UAE) neboť pouze varianty v této zemi jsou umístěny na německém vozidle MAN SX 45 8×8.

Vše naznačuje, že dodávkou moderní výzbroje pro LNA odpovídají Emiráty na nedávné dodávky moderní výzbroje pro GNA z Turecka a Kataru. Sytém Pancíř S1 může zvrátit zatím patový stav, kdy se fronta mezi soupeřícími stranami v Libyi stabilizovala a mimo občasné malé územní zisky jednotlivých stran není signalizován žádný průlom. Pancíř S1 může, pokud je vhodně nasazen, znemožnit nálety letectva GNA ze základny Misrata a umožnit tak pozemní ofenzívu jednotek LNA.

UAE zachránily celý projekt tohoto zbraňového systému, když se výrobce dostal do finančních problémů a hrozilo, že vývoj se zastaví. Emiráty v roce 2000 zafinancovaly částkou přesahující 100 mil USD další vývoj a tím umožnily projekt dokončit. Emiráty objednaly přes 50 ks tohoto systému a nadále podstatnou měrou financují vývoj a upgrade.

Aktuální vojenská situace v Libyi:

Komentuj
(Visited 149 times, 1 visits today)