Situace kolem poškozených tankerů v Ománském zálivu se vyostřuje. Dle CNN, která cituje nejmenované vojenské představitele Pentagonu, americký bojový drón MQ-9 Reaper sledoval několik hodin v oblasti následného útoku na tankery aktivitu íránských rychlých člunů. Jen pár hodin před samotným napadením dvou tankerů pak jeden íránský člun vystřelil dvě střely na UAV MQ-9 Reaper. Dle velikosti člunů se zřejmě jednalo o rakety z ručního odpalovacího zařízení, pravděpodobně z některého z íránských klonů čínských QW-2 Vanguard, jako je Misagh 2.

Dle dostupných informací dvě střely drón MQ-9 Reaper nezasáhly a spadly do moře v oblasti. Spekuluje se, že právě tyto střely by mohly být “letícím objektem” který pozorovala posádka tankeru Kokuka Courageous, což je v jistém rozporu s tvrzení americké strany, že loď byla poškozena přísavnými minami. Ovšem je samozřejmě možné, že útok byl proveden různými metodami včetně protilodních raket či některá z akcí byla provedena jako klamná k odlákání pozornosti.

Jedná se ovšem o další z řady nepřímých důkazů proti Íránské straně, neboť to potvrzuje neobvyklou vojenskou aktivitu z jeho strany. Mimo podivné operace, kterou americká strana pokládá za sejmutí nevybuchlé přísavné miny, je zde více podezřelých akcí Íránu. Je reportována snaha íránských člunů znemožnit odtažení poškozených lodí a dodnes je nevyjasněn osud posádky tankeru Front Altair.

Některé zdroje tvrdí, že íránské ozbrojené čluny vyhrožovaly násilím lodi Hyundai Dubai, která je jako první zachránila, pokud jim nebude posádka tankeru Front Altair vydána. Jiní tvrdí, že kapitán Hyundai Dubai, prý neměl “jinou volbu” než posádku tankeru Íráncům vydat. Není jasné zda je posádka volná, vlastník lodě a jejich zaměstnavatel tvrdí, že se plánuje repatriace zachráněných z Íránu ale není jasné kdy.

Americké námořnictvo má v oblasti torpédoborce USS Bainbridge a USS Mason a prohlašuje, že nepřipustí další íránské interference. Írán podíl na útocích nadále odmítá ale nutno přiznat, že jeho aktivita je podezřelá, neobvyklá a nepřímo na něj ukazuje.

situace pár hodin po útoku na tanker, US torpédoborec provádí prudký obrat v reakci na SOS – zdroj satelit EUCopernikus via Aurora Intel

Více zde:

Komentuj
(Visited 214 times, 1 visits today)