Jak referovala francouzská média, v pátek 14 června byl v rámci vojenské operace v oblasti na hranicích mezi Mali a Nigerem sestřelen džihádisty vrtulník francouzské armády Gazelle. Vrtulník během společné nigerijské, francouzské a americké vojenské operaci Barkhane proti jednotkám Islámského Státu Velká Sahara (ISGS) byl zasažen palbou kulometu Kalašnikov PKM 7.62.

Stroj začal hořet a následně vypověděl službu motor, což donutilo posádku přistát v oblasti bojů v prašném terénu se sníženou viditelností. Při tvrdém přistání jsou pilot a kapitán sedící v přední části stroje zranění a upadnou do šokového stavu. V zadní částí sedící střelci se úspěšně snaží vyprostit zraněné spolubojovníky ze stroje a pokoušejí se skrýt.

Na pomoc sestřelenému stroji je ihned přesměrován vrtulník Tiger aby je dostal do bezpečí. Tiger je ovšem pouze dvojmístný stroj a není určen k dopravě pasažérů. Vojáci se bleskově rozhodují – dva nejvíce zranění jsou připoutáni k podvozkovým lyžinám a transportováni do bezpečí. Střelci z vrtulníku Gazelle pak poškozený stroj vyhodí do vzduchu a připojí se k pozemním jednotkám, které mezitím do oblasti dorazí a s nimi se vrátí na základnu.

Tyto události svědčí o tvrdých bojích které se odehrávají v této oblasti na hranicích mezi Mali a Nigerem proti IS a bez valného zájmu médií. Jen při této operaci bylo zabito více než 20 bojovníků Islámského Státu a zničeno mnoho dopravních prostředků, zbraní a komunikačního materiálu.

Tři zranění vojáci se následně dostali do nemocnice ve Francii.

Komentuj
(Visited 277 times, 1 visits today)