Zpravodajský štáb britského satelitního kanálu Sky News se ocitl v syrské provincie Idlíb pod palbou syrské armády, když natáčel reportáž z džihádistické strany bojové fronty. Z jedné strany je jistě prospěšné přinášet informace i z tábora džihádistických jednotek Al-Kaidy, ovšem reportáž Sky News je vysoce manipulativní. Každý si může záběry zhlédnout a udělat názor sám o kvalitě a především “nezávislosti” jejich práce. Televizní tým Sky News byl ostřelován když natáčel hořící obrněný transportér SAA na předních liniích bojů mezi syrským režimem a džihádistickými jednotkami HTS (Al-Kaida) – na záběrech z přední linie bojů, kde mimo bojujících stran evidentně nikdo není, nestále opakují jak ostřelování zabíjí civilisty a že ostřelování cílí především na školy, nemocnice a trhy.

Ovšem není divu, Sky News tvrdí, že natáčela s místními aktivisty a mezi nimi není nikdo jiný než známý propagandista Al-Kaidy amerického původu Bilal Abdul Kareem, který je dlouhodobě na americkém seznamu nejhledanějších teroristů a sám se rád chlubí, že přežil nespočet amerických pokusů ho zabít dálkově ovládanými dróny. Abdul Kareem původně pracoval v Sýrii jako reportér CNN než vznikly pochybnosti o jeho nestrannosti. Proslavil se také tím, že se pokusil soudně vymoci vymazání ze seznamu lidí určených k likvidaci dálkově řízenými stroji. Abdul Kareem, který se uvedl reportážemi oslavující úspěchy bojovníků Al-Kaidy proti kurdským jednotkám YPG v Aleppu počátkem syrské občanské války, je též “výhradním” zdrojem informací pro západní média o chemických útocích syrského režimu.

Samozřejmě, je užitečné mít informace z obou stran konfliktu, při práci na území ovládané teroristy je třeba s nimi nějakým způsobem spolupracovat ale cílem těchto (dočasných) ústupků by mělo být vyvážené informování. Nicméně bohužel celá reportáž Sky News je evidentně jednostranná, například tvrdí, že syrský režim porušil příměří, ovšem pravdou je, že džihádisté nikdy domluvená pravidla nedodrželi a demilitarizované území neopustili, ba neustále podnikali menší či větší útoky. Sky News by se neměli prezentovat jako seriózní a nestranné zpravodajské médium a řadí se tak mezi klasický západní zpravodajský mainstream, kde vládne především aktivismus a manipulativní informování prosazující zahraničněpolitické názory vlády.

Komentuj
(Visited 152 times, 1 visits today)