S největší pravděpodobností započaly “výměnné” vojenské operace v Sýrii. Výměnné zdůrazňujeme, protože tyto vojenské operace musí být navzájem odsouhlaseny jak Ruskem tak Tureckem. Dnes ráno začaly jednotky FSA podporované tureckou armádou útok na tzv. oblast Tal Riffat, která je od loňské okupace severosyrského Afrinu pod společnou kontrolou YPG a SAA. Kolem poledne bylo hlášeno, že jednotky FSA z Afrinu obsadily první pozice a vesnici Maranaz nedaleko bývalé letecké základny Minagh. Útok FSA doprovází mohutné turecké bombardování a příprava tureckého těžkého dělostřelectva. Cílem by mělo být zejména klíčové město Tal Riffat.

FSA v Maranaz (Tal Rifaat)
FSA v Maranaz (Tal Rifaat)

UPDATE 5.5.: Jednotky FSA se údajně stáhly po té co YPG zkoordinovaly obranu – těžké turecké dělostřelectvo ale oblast masivně ostřeluje aby zabránilo návratu YPG. Velitelství YPG pro Afrin vydalo prohlášení, že 40 členů FSA bylo zabito.

Na druhé straně ruské letectvo a SAA započali bombardovací a dělostřeleckou přípravu k útoku na oblast jihozápadní provincie Idlíb, která je pod kontrolou džihádistických frakcí a HTS (Al Kajdy). V oblasti Sher Magar byla zasažena bombardováním i pozorovací pozice turecké armády – zda byla obsazena či se Turci včas stáhli není zřejmě.

Zasažená základna turecké armády na jihu provincie Idlíb
Jihozápadní Idlíb

Je tedy z vývoje zřejmé, že došlo k dohodě mezi Tureckem a Ruskem o dalším postupu v Sýrii. Rusko a syrská vláda pravděpodobně po letecké a dělostřelecké přípravě zahájí postup v provincii Idlíb. Na oplátku Turecko dostalo zřejmě zelenou k útoku na YPG/SAA v oblasti Tel Rifaat, což již bylo z velení proturecké NSA (FSA) oznámeno. Pozice SAA v této oblasti není známá, některé zdroje tvrdí, že se z oblasti stáhla, jiné tvrdí, že zejména šíitské milice budou bojovat společně s YPG proti tureckému útoku.

Vrtulník turecké armády evakuuje ?? personál z kontrolního stanoviště na jihu provincie Idlíb
Komentuj
(Visited 196 times, 1 visits today)