Před jedním rokem a jedním měsícem syrští tzv. rebelové z džihádistických frakcí tehdy ovládající syrskou oblast Douma nedaleko Damašku tvrdili, že syrská vláda použila bojové látky jako jsou sarin a chlór k útoku na civilní populaci. Publikovali několik videí na kterých jsou vidět mrtvá těla žen a dětí. Na základě mediální propagandy světových médií se tehdy rozhodl americký prezident Trump krátce poté, co oznámil stažení vojsk USA ze Sýrii, nařídit masivní bombardování syrských cílů.
Již několik málo hodin po údajném použití chemických bojových otravných látek assadovým režimem proti civilistům v Doumě se objevilo mnoho pochybností zejména o pravosti natočeného videa. O pochybnostech jsme již dříve informovali. Další pochybnosti se vyrojily na internetu a sociálních sítí po faktografické analýze fotografií z místa činu. Mnoho analytiků i amatérských investigativců tehdy zpochybnilo zejména možnost, že by se nádoby na chlór mohly ocitnout na místě po pádu z vrtulníku, jak to rebelové a jejich propagandisté tvrdili. Ty žluté „cylindry“ nevykazovaly totiž obvyklé poškození, které se jinak při pádu z výšky v jiných oblastech projevily.


Následně se objevily rozhovory některých významných novinářů, jako je např Robert Fisk, s doktory z nyní již osvobozené oblasti Douma, kteří ve výpovědích potvrzovali, že džihádisté zřejmě vše nahráli. Svědectví pro OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní) podali dokonce „přeživší“ děti a další herci, které džihádisté donutili hrát ve videu předloženém světové veřejnosti jako důkaz chemického útoku. Ovšem vzhledem k tomu, že tyto svědky přivedlo Rusko, bylo jejich svědectví potlačeno či zpochybněno, byť se dobrovolně dostavili do Haagu. Veškeré tyto informace najdete v minulých vydání našich příspěvků.
Nyní se podařilo organizaci Working Group on Syria, Propaganda and Media získat kopii 15stránkové zprávy odborné analýzy inženýrského týmu OPCW vzniklou po návštěvě přímo na místě údajného činu. Tato zpráva byla úmyslně vypuštěna z oficiální závěrečné zprávy OPCW na nátlak managementu z členských zemí Francie, Velké Británie a USA, což jsou země, které provedly bez jakéhokoliv mandátu mezinárodního společenství nálet na Sýrii. Tento nálet mohl vést k rozpoutání celosvětového vojenského konfliktu, neboť v oblasti byly přítomny i ruské jednotky.
Ve zprávě inženýrského tým OPCW se mimo jiná praví:

32. V tomto stádiu si inženýrský tým FFM (Fact Finding Mission – odborný tým OPCW v Sýrii) nemůže být jistý, že nádoby (s chlórem- cylindry) se ocitly na místě jako výsledek shozu z letounu (vrtulníku). Rozsah a forma poškození a stav cylindrů neodpovídá stavu který by měly při dopadu z letadla. V každém případě jen alternativní vysvětlení přichází v úvahu.
33.V souhrnu, výsledek zkoumání na obou lokalitách společně s další analýzou naznačuje, že je zde velká pravděpodobnost, že oba cylindry byly manuálně umístěny v objektu spíše, než že byly svrženy z letadla.

Jinými slovy, tým odborníků OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní), který byl vyslán na místo údajného chemického útoku několik dní po činu v rámci tzv. Fact Finding Mission – mise na získání důkazů, v podstatě vyloučil, že by předmětné nádoby s chlórem, které měly zabíjet ženy a děti, byly svrženy z vrtulníku syrské armády, jak to tvrdili tzv. rebelové.
Co je ovšem velice podstatné, tento výsledek, pokud se ukáže uniklá zpráva inženýrského týmu Fact Finding Mission jako pravdivá, naznačuje, že mocnosti, které podnikly v rozporu s mezinárodním právem nálet na Sýrii, taktéž zablokovaly seriózní zveřejnění zjištěných faktů. Toto je, při vší úctě k obětem chemických útoků kdekoliv, mnohem strašnější zjištění, neboť to znamená, že mezinárodním organizacím a většině médiím nelze důvěřovat a jejich informace musejí být prověřované a zpochybňované, byť nám to může být nepříjemné.

Více na MoA

Analýza OPCW Fact-Finding Mission

UPDATE: OPCW nyní tvrdí, že určování zda barely s chemickou látkou byly svrženy z letadla či se dostaly na místo údajného útoku jinak je mimo její mandát.

Komentuj
(Visited 228 times, 1 visits today)