Světová média citují zatím anonymní zdroje z americké administrativy o tom, že USA po dvou měsících varování zastavily nadcházející dodávku dílů a vybavení pro tureckou část mezinárodního konsorcia, které jsou nutné pro výrobu stíhaček F-35.

S posledním březnovým dnem vypršela též americké nabídka na zlevněný systém PVO Patriot, nabízený pokud Turecko odstoupí do koupě ruského systému S-400. Argumenty jsou dostatečně známé, více vysvětlení například zde.
Turecko je členem mezinárodního konsorcia na výrobu a vývoj letounu F-35 od roku 2002 a na produkci stroje se podílí osm tureckých firem. Například společnost Ayesas vyrábí panoramatické zobrazovací panely pro koptit F-35 a nebo firma Fokker Elmo produkuje 40% veškeré elektrické kabeláže. Podíl tureckých firem měl dosahovat až 15 miliard USD dle Lockheed Martin.

Turecko chtělo zakoupit 100 kusů F-35 a první turečtí piloti procházejí právě výcvikem v USA. První dva stroje F-35A s číslem draku 18-0001 a 2 byly oficiálně předané Turecku a nacházejí se na Luke AFB, další dva s čísly
18-0003 a 4 jsou též hotové a procházejí závěrečnými letovými testy v továrně Lockheed.

Dle interních anonymních informací, na zablokování prodeje F-35 do Turecka měl velký zájem Izrael a Turecko prý bylo vyzváno, aby již hotové stroje prodalo právě Izraeli. Pokud Turecko své již uhrazené stroje Izraeli dobrovolně neprodá, budou údajně zkonfiskovány americkou vládou bez náhrady, jakmile bude vyhlášeno zbrojní embargo.

Tedy uvidíme, kde stroje nakonec skončí. Turecká oficiální reakce je nulová, například agentura Anadolu se věnuje na titulní stránce volbám, palestinské otázce, údajnému nárůstu islamofobie v Británii a údajnému mediálnímu napadání americké muslimské kongresmanky Ilhan Omar.

Komentuj
(Visited 206 times, 1 visits today)