Libyjský warlord polní maršál Chalífa Haftar se dlouho představoval světu jako sekulární alternativa a hráz proti šíření radikálního islámu. Nicméně již dříve se objevilo podezření, že v rámce jeho jednotek libyjské národní armády (LNA) založené na základech bývalé sekulární kaddáfího armády operují salafistické milice. Tyto milice fungují údajně jako “eskadry smrti” a jsou nasazovány zejména proti náboženským oponentům typu Ansar al Šária a pod. Zejména turecká média a novináři s nimi spříznění se přehánějí v popisu jejich významnosti a zločinech které páchají. Většinou zřejmě přehánějí ale jistý základ tam bude – Haftarova armáda jednoduše není tak velká aby pohrdala podporou spřízněných milicí založených na radikálním islámu a zejména finanční podporou jejich sponzorů.

Jak nyní vyšlo najevo, polní maršál Haftar se před zahájením ofenzívy na Tripolis sešel s představiteli Saúdskoarabského království, kde mu dle deníku WSJ byla nabídnuta podpora a zejména financování celé útočné operace ve výši desítek miliónu dolarů. Podle informací z nitra saúdského režimu přišla nabídka při Haftarově poslední návštěvě Rijádu, krátce před zahájením ofenzívy na Tripolis. Polní maršál finance přijal a tyto peníze měly sloužit na “nákup” služeb místních kmenů a “zatím nerozhodnutých” velitelů milicí. “Byli jsme vskutku velkorysí..” komentuje výši finančních prostředků nejmenovaný saúdskoarabský představitel.

Pozadí je zřejmé. Mezinárodně uznávaná libyjská vláda sídlící v Tripolis je značně ovlivňována elementy Muslimského bratrstva a je podporována přímo ozbrojenými milicemi Muslimského bratrstva či jimi spřízněnými rebely – byť politicky ve volbách nezískalo tolik míst kolik očekávalo. Jak známo, Muslimské bratrstvo je v Saúdské Arábii považováno za teroristickou organizaci snažící se svrhnout současnou královskou dynastii. Například současný turecký islamistický režim je považován Saudy za režim Muslimského bratrstva a konflikt se zostřil po té, co Turecko zveřejnilo, jak Saúdové zavraždili vysokého člena Muslimského bratrstva na istambulské ambasádě – proto tolik médií napojených na Turecko Haftara silně kritizuje a vyzdvihuje jeho porušování lidských práv.

Polní maršál Haftar již dlouho přijímá podporu od zemí, které považují Muslimské bratrstvo za nebezpečí pro své částečně sekulární vojenské režimy, ovšem přijetí podpory od země vyvážející wahhábismus mu sice umožní potlačit skupiny navázané na Muslimské bratrstvo ale zároveň to bude znamenat nárůst vlivu jiných radikálních elementů.

Komentuj
(Visited 75 times, 1 visits today)