Situace v Libyi začíná připomínat konflikt v Sýrii. Ofenzíva LNA polního maršála Haftara se zasekla a mimo malých lokálních změn je fronta víceméně stabilní. Válka přechází z “blitzkriegu” do “zákopového konfliktu” a výsledek pravděpodobně rozhodne až zahraniční podpora tomu kterému aktéru a jeho schopnost ufinancovat bojové jednotky. Pro civilní obyvatelstvo je to velmi negativní vývoj, neboť pravděpodobně přinese obvyklé využívání civilistů, skrývání se za ně a další násilnosti. Včera byl proveden raketový útok pomocí systému neřízených raket GRAD na Tripolis. Při útoku na civilní zástavbu zemřeli dle neověřených(-telných) informací 4 lidé a cca 30 jich bylo zraněno.

Tripolis po zásahu GRAD
Tripolis po zásahu GRAD

Obdobně jako v Sýrii, islamistické milice v Tripolis ihned začaly organizovat demonstrace proti zločinům LNA a požadují mezinárodní vyšetřování. Ovšem velení LNA ve svém komuniké popírá, že by včera jakákoliv jednotka LNA použila jakékoliv rakety a tvrdí, že výstřely vyšly z území pod kontrolou GNA. Opakuje se tedy stejná situace jako v Sýrii, kdy budou prováděny zločiny proti civilistům zejména z propagandistických důvodů – pokud vyloučíme chybu, je útok raketometem v městské zástavě taktický nesmysl.

Konflikt v Libyi samozřejmě nyní zintenzivní zahraniční snahy o podporu svých aktérů. K břehům Tripolis se stahují válečné lodě tureckého námořnictva – údajně z důvodů operace proti pašerákům drog, ale velení LNA je podezřívá z podpory vlády GNA. Nad oblastí byly spatřeny výzvědná letadla nejen NATO, ale především Itálie, Turecka, Kataru a Egypta, přičemž je předpoklad, že dodávají špionážní informace stranám konfliktu dle své preference.

Turecké válečné lodě u břehů Libye
Komentuj
(Visited 75 times, 1 visits today)