Včera zveřejnil magazín The New Yorker velmi zajímavý článek známé novinářky Robin Wright o vztazích USA a kurdských jednotek YPG. Novinářka, která se konfliktem v Sýrii a Iráku zabývá již od počátku a řadu míst sama navštívila využila svůj osobní kontakt s velitelem jednotek SDF v Sýrii, generálem Mazloum Kobani Abdi. Článek přehledně popisuje vztahy mezi YPG/SDF a USA od samého počátku – je to velmi zasvěcený a zajímavý článek o situaci v této oblasti.
Článek doporučujeme přečíst v originále, nebudeme ho překládat, jen výňatky pro názornost:
Vztah mezi USA a kurdskými jednotkami YPG byl vždy pragmatický. Obamova administrativa zpočátku Kurdy nepodporovala a veškeré finance a úsilí investovala do vytvoření v Turecku cvičených jednotek FSA. První kontakty mezi YPG a USA proběhly v roce 2014 v okamžiku, kdy IS zotročil, vyhnal a zlikvidoval jezídskou menšinu v oblasti Sindžáru. Důvod byla zejména publicita kolem otroctví a prodeje jezídských otrokyň a pak obava, že se s Kurdy spojí Írán.
Jak píše novinářka ve svém článku, první schůzka mezi velením YPG a operativci speciálních jednotek USA byla jen pár hodin po té, co velení YPG přijalo vysokou íránskou delegaci vedenou Gen. mjr. Kásimem Solejmáním, velitelem speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard. Kurdové do té doby bojovali sami a sami bez cizí pomoci byli schopni udržet část svého regionu jak proti IS, tak proti syrskému režimu.
Autorka potvrzuje, že kurdský generál Mazloum Kobani Abdi – nynější vrchní velitel SDF v Sýrii byl vycvičen PKK a je osobní přítel v Turecku uvězněného Abdullaha Öcalan, který žil dvacet let v syrských kurdských oblastech. Generál Mazloum Kobani Abdi je na nejvyšším místě tureckého zatykače a dlouhou dobu sloužil přímo v jednotkách PKK, stejně jako mnoho dalších členů velení YPG/SDF.
Na americké speciální jednotky udělaly schopnosti kurdských YPG velký dojem zejména v boji proti IS a došlo k dohodě, kdy USA omezily podporu FSA a většinu financí převedly na podporu YPG/SDF. Podmínkou bylo, že YPG musí do svých řad přijmout členy arabských kmenů a dát jim podíl na moci, neboť obyvatelstvo na území pod kontrolou IS nemělo Kurdy moc v lásce. Dále USA neposkytne Kurdům sofistikovanější zbraně kvůli propojení s PKK.
Zlom ve válce byla bitva o severosyrské Kobane, která je charakterizovaná jako nejtvrdší střet v celém syrském konfliktu. Kurdský generál předtím váhal s tím, aby Kurdové obsazovali arabská území, ale po úspěchu v Kobane se nechal přesvědčit. Američané navýšili podporu SDF zejména ve výcviku, přesto Kurdové marně požadovali sofistikovanější výzbroj pro pozemní boj. Zlom nastal až s příchodem Donalda Trumpa, kdy začaly pro SDF proudit nejen ruční zbraně ale i protitankové střely, obrněná vozidla a lehké dělostřelectvo.
Ovšem další zlom nastal, když turecký prezident Erdogan zavolal Trumpovi právě když hrál golf s Tiger Woodsem a ptal se ho proč USA vyzbrojuje teroristy a sdělil mu, že IS je již poražen a se zbytkem si Turecko poradí v Sýrii samo. Trump bez jakýchkoliv konzultací, jak již známe, vyhlásil porážku IS a stažení amerických jednotek. Byl to šok nejen pro část amerického vojenského personálu ale zejména pro velení SDF, které to údajně vzalo jako zradu. Zbytek je již poměrně znám.

Celý text:

Komentuj
(Visited 189 times, 1 visits today)