Známý afghánský válečník (Warlord) a v současnosti viceprezident Afghánistánu generál Abdul Rašíd Dostum těsně unikl zajetí (zabití) při přepadu své kolony speciálními jednotkami Talibánu. Zřejmě speciální komando Talibánu přepadlo kolonu viceprezidenta, když cestoval do své domovské oblasti v provincii Jowzjan. Při sobotním útoku nedaleko vesnice Timorak v provincii Balkh bylo vozidlo viceprezidenta zničeno a několik jeho osobních strážců bylo zabito – Dostum sám přežil. Konvoj dál údajně pokračoval směrem do Dostumovy domovské provincie Jowzjan, kde byl opět přepaden ze zálohy dalším komandem Talibánu. Zde měli být zabiti další muži z viceprezidentovi osobní gardy. Objevil se záznam útoku na generála Dostuma, který dokumentuje situaci:


Bývalý komunistický generál uzbeckého původu Dostum leží Talibánu hluboko v krku, neboť byl hlavní silou v tzv. „severní alianci“, která s americkou pomocí nakonec svrhla vládu Talibánu v Afghánistánu. Talibán mu nemůže zapomenout též i na místní podmínky tvrdé zacházení s jeho zajatými bojovníky, za což si Dostum vysloužil i obžalobu z válečných zločinů. Jeho kompletní rodinu ovšem Talibán v počátcích své krutovlády kompletně vyvraždil.
Generála Dostuma popularizuje i současný americký film 12 hrdinů, popisující počátek amerického angažmá ve válce proti Talibánu.

Více info zde:

Komentuj
(Visited 487 times, 1 visits today)