Francie použila právo veta a zablokovala rezoluci EU kritizující současnou vojenskou ofenzívu jednotek LNA polního maršála Chalífi Haftara proti “uznávané” libyjské vládě GNA v Tripolis. Rezoluci kritizující kroky polního maršála v Libyi a jejich nebezpečí pro civilní obyvatelstvo se snažila v EU prosadit především Itálie.

Pozadí tohoto francouzského jednání je zřejmé – Francie podporuje LNA polního maršála Haftara jak dodávkami zbraní, tak zřejmě i přítomností speciálních jednotek a zpravodajskými informacemi. Francie má velké zájmy svého firemního sektoru v libyjském ropném průmyslu. Oproti tomu Itálie se považuje za hlavní sílu v Libyi díky své koloniální minulosti a také má stejně jako Francie zajmy v ropném průmyslu. Ovšem Itálie podporuje “oficiální” uznávanou libyjskou vládu GNA a byla zaznamenána přítomnost italských speciálních jednotek podporující vládu zvolenou na 17% území.

Jako zajímavost do kontextu je nutno uvést fakt, že to byla právě Francie, která v rámci operace NATO “Sjednocený ochránce” provedené proti vůli členské země Německa, rozpoutala chaos v Libyi a nakonec zatáhla celé NATO do rozkladu této země a nárůstu islámského extrémismu.

Komentuj
(Visited 147 times, 1 visits today)