Pátrání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera skončilo po dvou letech bez dalších obvinění a očištěním amerického prezidenta Donalda Trumpa od nařčení, že je ruský agent a spolupracoval s Ruskem, aby zvítězil v prezidentských volbách v roce 2016. Výsledek vyšetřování byl již několik měsíců očekávaný analytiky, kteří seriózně celý problém sledovali, ale mainstreamový tisk do poslední chvíle předkládal vymyšlené či zmanipulované teorie předvídající téměř uvěznění amerického prezidenta za velezradu. Celá aféra byla spinovaná dlouhé měsíce (roky) americkými demokraty, kteří nestrávili porážku své prezidentské kandidátky a mediálně byli podporovaní na demokraty napojenými médii. Do dějin vstoupí zřejmě pod názvem Russiagate a na celou analýzu tohoto honu na čarodějnice, který až velmi nepříjemně připomínal neslavné období v amerických dějinách, tzv. Mccarthismus, si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
Co lze ovšem dnes již říci je, že celá aféra měla extrémně negativní dopad na svobodu slova po celém světě, a především na důvěryhodnost tzv. hlavních (mainstreamových) médií. Katastrofální stav cenzury, kterou Russiagate vyvolala zejména na internetu jsme již popisovali několikrát a situace se stále zhoršuje ničením práce statisíců lidí zejména na sociálních sítích. Po zvolení Donalda Trumpa vedl tento hon na čarodějnice k bezprecedentnímu propojení určitých vládních a bezpečnostních skupin (především těch, kteří s volbou nebyli spokojeni) s celosvětovými internetovými giganty jako jsou Facebook, Twitter či Google, což vyústilo k největšímu masovému cenzurování a potlačování svobody slova doslova v celosvětovém měřítku od levice po pravici. To je ovšem jedna část problému, jehož důsledky zatím neumíme odhadnout.
Ten druhý a zcela zásadnější důsledek Russiagate je dokonání zničení pověsti největších, tzv. mainstreamových médií a pravděpodobně trvalé a fatální poškození jejich důvěryhodnosti. To, co začalo podlézáním médií moci při falešné obhajobě útoku na Irák s odůvodněním jeho vlastnictví zbraní hromadného ničení (ZHN), bylo nyní dokonáno aktivistickým přístupem, publikování neověřených a často evidentně vymyšlených či vyloženě lživých informací ohledně spolupráce amerického prezidenta s Ruskem.
Celá analýza tzv. Russiagate s popisem největších lapsů, podvodů a lží, které šířily mainstreamová média od pera slavného novináře z časopisu Rolling Stone a autora projektu „Hate Inc. – Jak a proč nás Tisk nutí k vzájemné nenávisti“ Matthew C. Taibbi.
Matt Taibbi zde názorně předvádí, jak největší a údajně nejdůvěryhodnější média porušovaly zcela vědomě veškeré zásady slušné novinařiny, a to mnohdy opakovaně. Tím, že jejich evidentní lži přebíraly papouškovitě další média z celého světa, došlo doslova ke zničení celosvětové důvěryhodnosti médií. To je třeba si uvědomit, až budou novináři či politici lamentovat nad tím, že důvěra v média upadá.
Nebudeme zde rozebírat či popisovat jednotlivé případy, zájemce, nechť si prostuduje rozsáhlý materiál zde. Jen uvedeme tuzemský příklad v podobě zahraniční redakce ČT, tam ještě v minulý týden probíhaly „zasvěcené“ bezduché komentáře a dlouhé monology o tom, jak je Donald Trump „prakticky“ před odvoláním, a i v současnosti lze vysledovat takový ten patos „no bůhví, jak to všechno bylo“ a „sice se nic nedokázalo ale zároveň ani nic neočistilo“. Podobně se chovala až na výjimky i hlavní česká média, která propásla šanci na vlastní rozum a přebírala primitivní narativ antitrupovské štvanice.
Co s tím dělat? Bohužel nelze dělat mnoho. Přesto co udělat lze je, udělat si přehled médií které zkreslovaly, pasívně přejímaly či dokonce lhaly – to jsou aktivistická média která budou lhát zřejmě i v jiných věcech, nesledovat je, neplatit jim reklamy. Podobně to je i s politiky.
Jen pro zajímavost, zde je zpracovaný seznam údajných největších škůdců, kteří se podíleli nejvíce na šíření fake news.

Komentuj
(Visited 85 times, 1 visits today)