2004-11 – V chaosu, který následuje po invazi USA do Iráku v roce 2003, sunnitské povstalecké skupiny prohlásily věrnost organizaci Al-Kaida, která si následně změnila své jméno v roce 2006 na Islámský stát v Iráku (ISI). Vůdcem ISI byl v letech 2006-2010 Abú Abdulláh al-Rašíd al-Bagdádí, vlastním jménem Hamíd Dawud Mohamed Chalíl al Záwí. Ten byl v dubnu 2010 zabit při společné operaci irácké a americké armády.
2011 – Po zahájení politické krize a revoluce v Sýrii nově zvolený vůdce irácké Al-Kaidy Abú Bakr al-Bagdádí posílá operativce a bojovníky, aby podpořili protivládní rebely, založili syrskou odnož a bojovali proti režimu Bašára Asada. V roce 2013 se al-Bagdádí přidává k občanské válce v Sýrii a sjednocuje obě větve Al-Kaidy v Iráku a Sýrii pod své velení pod jménem „Islámský stát v Iráku a Levantě“ (ISIS – arabsky Daiš či Daeš, v češtině IS). Hlavní “vedení“ Al-Kaidy tento krok neuzná a následuje nepřátelské rozdělení této teroristické organizace na IS a v Sýrii na tzv Frontu An-Nusra.
2014 – Je pro IS rok náhlého vzestupu, který začíná tím, že na přelomu roku obsazuje město Fallúdža v Iráku a následně město Rakka v Sýrii. Následuje dobytí druhého největšího iráckého města Mosul a Tikrítu v červnu a obsazení hranice se Sýrií. V Mosulské velké mešitě, al-Bagdádí vyhlašuje obnovení islámského chalífátu a prohlásí sám sebe za chalífu Ibráhíma. V listopadu 2014 uzavřeli představitelé Islámského státu a Fronty an-Nusrá, syrské odnože Al-Kaidy, dohodu o spolupráci. Obě organizace bojovaly doposud proti sobě. Frontu an-Nusrá podporuje Saúdská Arábie a Katar, zbraně a peníze jsou dopravované do Sýrie přes turecké území.
Tak začíná panování teroru. V Sýrii IS uřeže hlavy a ukřižuje tisíci členům kmene Sheitaat a zabije další stovky civilistů, kteří mu odmítnou prohlásit věrnost. V Iráku vraždí tisíce Jezídů v Sindžáru a přinutí více než 7 000 žen a dívek k sexuálnímu otroctví. Popravuje desítky západních rukojmí v pitoreskně natáčených propagačních filmech. V září vytváří Spojené státy mezinárodní koalici proti IS, připravují letecké údery a vojenskou podporu především irácké armádě a syrským kurdským milicím YPG, kteří hrdinně bojují s IS ve městě Kobane na hranici s Tureckem.
2015 – Útočníci spojení s IS v Paříži vystřílejí satirické noviny a košer supermarket, čímž zahajují krvavou vlnu útoků IS po celém světě. Militanti v Libyi řežou hlavy křesťanům a slibují věrnost IS, což následují teroristické skupiny v řadě dalších zemích, ale zůstávají operačně nezávislými. Část stoupenců Al-Kaidy v Jemenu a Ansar al-Šaría prohlásila v únoru 2015 věrnost Islámskému státu.
V květnu IS dobývá Ramádi v Iráku a starověké pouštní město Palmyra v Sýrii. IS dosahuje největšího územního rozmachu ale do konce roku to jsou poslední velké úspěchy IS v obou zemích.

V září 2015 zahájilo Rusko na žádost syrského prezidenta Bašára al-Asada intervenci v Syrské občanské válce, zahrnující letecké a raketové údery. Původně se sice zaměřovalo více na jiné povstalecké skupiny, jako jsou Syrská svobodná armáda a fronta an-Nusra, nicméně závažné škody působí i Islámskému státu.
2016 – Irácké jednotky v červnu znovu získají kontrolu na městem Fallúdža, prvním městem IS osvobozeném během počátečního úspěchu. V srpnu syrské demokratické síly (SDF) podporované USA a vedené kurdskými YPG osvobozují od IS oblast Manbij v Sýrii.
Turecko vyděšené schopnostmi SDF a jejich postupem, zahájilo v Sýrii boj jak proti IS, tak i proti YPG v blízkosti své vlastní hranice. Nepřátelství mezi Tureckem a YPG bude nadále komplikovat operace proti IS.
2017 – Islámský stát utrpí první rok katastrofických porážek. V červnu ztratí Mosul po několika měsících těžkých bojů s iráckou armádou a kurdskými Pešmergy a Bagdád deklaruje konec kalifátu. V září zahájí syrská armáda útok s podporou Ruska a Íránu směrem na východ, aby osvobodila oblast Deir Ezzor a znovu získala kontrolu nad územím kolem Eufratu. V říjnu vyhání SDF IS z jeho hlavního města Rakka.
2018 – Syrská vláda znovu získává kontrolu na enklávami IS v Jarmouku, jižně od Damašku a na hranici s Izraelem. SDF postupuje dále na jih podél Eufratu a irácké síly konečně přebírají kontrolu nad zbytkem své hranice. USA vyhlašují konec IS a stažení vojsk.
** 2019 – IS je obklíčen ve své poslední enklávě na Eufratu v obci Baghouz v jihovýchodě Sýrie a postupně likvidován.

Historie IS: Unikátní dokument VICE News o vzniku IS v Sýrii: Život pod vládou IS – dokument VICE News

Komentuj
(Visited 33 times, 1 visits today)