Jak se dalo očekávat, venezuelský levicový režim socialistického prezidenta Madura tvrdě odrazil pokus opozičního prezidenta Guaidó “prorazit” zátarasy a vjet s konvojem tzv. humanitární pomoci do Venezuely. Dle informací, které opět jak již to v podobných konfliktech bývá, budou nevyvážené (neboť socialistický režim tvrdě kontroluje jakékoliv novinářské aktivity a nedovoluje běžnou žurnalistiku a naopak reportáže z opačné stranu budou mít revoluční “bias”), tak na hranicích zahynuli minimálně dva protestující (nelze ovšem potvrdit).

Skutečnost je, že konvoj s americkou pomocí, organizovanou neblaze proslavenou USAID, se snažil projet zátarasy na několika místech Venezuely. Největší a mediálně pokryté byly střety na mostě u pohraničního města Cucuta, nedaleko místa, kde se odehrával koncert “Venezuela AidLive”. Zde došlo ke střetu opozičních demonstrantů s venezuelskou pohraniční policií a armádou podporovanou prorežimními demonstranty. Při střetu shořely dva náklaďáky s pomocí a mnoho demonstrantů bylo zraněno a někteří údajně zabiti.

Opozice obviňuje ze zapálení vozidel s humanitární pomocí venezuelský režim, ovšem vše naznačuje, že vozidla byla úmyslně zapálena opozičními demonstranty s cílem vyvolat mediální tlak na socialistický režim.

Socialistický venezuelský režim udělal s humanitární pomocí chybu a ta bude využita proti němu. Místo aby americkou pomoc (naoko) uvítal a propustil, snaží se jí násilným způsobem zastavit. Ovšem totalitní režimy nefungují dle logiky, snaží se co nejjednodušším způsobem udržet u moci. Navíc roky levicového socialistického pořádku ve Venezuele zákonitě vynesly k moci spíše “méně chytřejší” politiky a představitele, kteří teď nebudou mít mentální kapacitu reagovat na vzniklou krizi odpovědným způsobem.

Na druhou stranu socialistický režim se poučil ze současných konfliktů např. na Ukrajině či v Íránu a Sýrii a vytváří vlastní úderné skupiny demonstrantů vyzbrojených zbraněmi k potlačování opozice:

Vše naznačuje, že situace rychle směřuje k regulérní občanské válce. Záběry hořících kamiónů s pomocí, která mohla být zdarma rozdána lidem přinese více podpory novému opozičnímu prezidentovi Guaidó. Je jen otázka času, kdy se začne drolit podpora socialistickému režimu v armádě a bezpečnostních složkách. Jakmile se opozici podaří získat kontrolu nad první vojenskou základnou, započne konflikt v plné intenzitě.

Situace na kolumbijsko-venezuelských hranicích živě:

Komentuj
(Visited 13 times, 1 visits today)