Turecko je značně “rozladěno” nečinností západních zemí v případě úkladné vraždy saúdskoarabského novináře Džamál Chášukdží , který byl dle tureckých úřadů 2. října uškrcen krátce poté, co vstoupil na půdu saúdského konzulátu v Istanbulu.

Turecká snaha o přivedení Rijádu k zodpovědnosti za tuto vraždu navíc zhoršila vztahy Turecka s mnoha arabskými zeměmi. Turecko očekávalo zcela evidentně, že minimálně většina západních zemí včetně EU vytvoří alespoň nějaký tlak na Saúdskou Arábii a ocení turecký přístup k vyšetřování. Většina snah o odsouzení SA či dokonce k vyhlášení sankcí proti tamnímu režimu v západních zemích neuspěla a Turecko to přičítá faktu, že tamní politici se obávají vlivu a financí saúdskoarabského Království.

Sám turecký prezident Erdogan vyjádřil své značné “zhnusení” zejména nad postojem USA v této kauze a veřejně přirovnal “ty kteří plánují převraty po celém světě ” k mentalitě Chášukdžího vrahů.

Analytici soudí, že Turecko se díky dvojí politice západních zemí v otázce lidských práv samo přesvědčuje, že jeho zahraniční oportunistická politika je správná a že nastoupené cesta spolupráce s Ruskem a Íránem je ve srovnání s přístupem západu zcela v pořádku.

Více v článku AlMonitor

(Visited 26 times, 1 visits today)