Vážený francouzský důstojník čelí potrestání za veřejnou kritiku taktiky koaličních jednotek pod velením USA ve válce proti IS. Plukovník Francois-Regis Legrier, který velel francouzským dělostřeleckým jednotkám podporující SDF od října minulého roku obvinil Washington z prodlužování konfliktu a ignorování rostoucích civilních obětí.

Legrier v sobotu uvedl, že Američany vedená koalice se soustředila především na omezení svých vlastních rizik, což značně zvýšilo počet civilních obětí a úroveň destrukce dobývaných oblastí.

“Ano, bitva v tzv. kapse Hajin (u jihovýchodní hranice Sýrie s Irákem) byla vyhrána ale tím, že koalice odmítla pozemní zapojení, jsme zbytečně prodlužovali konflikt a přispěli tak ke zvýšení počtu civilních obětí”, napsal Legrier v článku v National Defense Review. Francie je jedním z hlavních spojenců v koalici pod vedením USA bojující proti IS (Daeš) v Sýrii a v Iráku, její těžké dělostřelectvo podporovalo jednotky kurdských bojovníků a jejich speciálních sil při vedení pozemních operací.

“Masivně jsme zničili infrastrukturu a dali místnímu obyvatelstvu odporný obraz o tom, jak může vypadat osvobození západního stylu a to může zanechat semena k vzklíčení nového protivníka, “řekl v ojedinělé veřejné kritice francouzský důstojník.” Určitě jsme v konečné válce nezvítězili, protože nám chybí realistická a udržitelná politika a přiměřená strategie, “řekl Legrier. “Kolik Hajinů bude potřebovat, abychom pochopili, že jsme na špatné cestě?”

Legrierův článek pohoršil francouzské úřady jen několik dní před očekávaným vyhlášením porážky teroristické skupiny IS. Článek byl v sobotu odstraněn z internetových stránek. “Je zvažován trest,” potvrdil mluvčí francouzské armády Patrick Steiger.

Celý článek na middleeastmonitor.

Komentuj
(Visited 54 times, 1 visits today)