Poslední známá vojenská situace v syrské provincii Idlíb před vstupem příměří v platnost. Skupiny rebelů z FSA – NFL složí zbraně a syrská odnož al-Kaidy skupina HTS přebírá kontrolu nad kompletní provincií Idlíb. Rebelové, kteří se nechtějí podřídit vládě HTS budou evakuováni do Tureckem okupovaného Afrinu, zbytek se začlení do jednotek HTS.
Al-Kaida též obdrží nejen těžké zbraně syrských rebelů ale též výzbroj za desítky miliónů dolarů, které byly dodány v minulých letech z USA a Saúdské Arábie. Role Turecka, které mělo dle dohod s Ruskem oblast Idlíbu vyčistit od teroristů z Al-Kaidy je nejasná, jeho základny jsou nyní na území HTS a vypadá to, jako by došlo k nějaké dohodě o neútočení.
Pro Rusko potažmo assadův režim je situace výhodná, neboť dohody v Astaně se nevztahují na skupinu HTS a cesta k vojenské ofenzívě proti provincii Idlíb je tak z mezinárodního pohledu otevřená. Turecko ovšem zdá se rezignovalo na kontrolu provincie Idlíb a ochranu svých spojeneckých rebelů zřejmě výměnou za ústupky v jeho připravovaném útoku proti Kurdům v severní Sýrii.

(Visited 41 times, 1 visits today)