Zejména novinářům doporučujeme přečíst jeden z uniklých dokumentů “neziskovky” britské rozvědky tzv. “Integrity Initiative” se kterou spolupracují u nás i členové “jandovy neziskovky” Evropské hodnoty. Jedná se o žádost o financování a popisuje postup dezinformační kampaně kterou měla tato skupina ovlivňovat cíleně veřejné mínění pomocí manipulací zejména v médiích a na sociálních sítích.
Například na stránce 15 b/c je informace, že “každý nový cluster (skupina propojených utajených spolupracovníků) dostane vstupní úkol vypracovat studii (o ruském nebezpečí) kterou má pak šířit po sítích či anonymně umístit do lokálních médií”.


Kolik takových “studií” asi umístil tajně do médií český cluster? Jak si můžou šéfredaktoři ověřit, že osoby zapojené do clusteru nešíří dezinformace na pokyn svých řídících orgánů a co je seriózní práce a co manipulace?
Na straně 2 je pak pokyn, že každý cluster má za cíl získávat další spolupracovníky a rozšiřovat svoji síť o novináře, akademiky a politiky.


Na straně 4 jsou zmínky o těch kdo to spolufinancuje, mezi Velením NATO či americkým Ministerstvem Zahraničí je zmíněn i Facebook.


Dále tam jsou informace například o akcích, jak manipulovat názory na snahy o katalánské referendum jako ruskou akci či jak spojovat propagandu IS s propagandou ruskou.
Celý dokument budí dojem, že je psán lidmi ze zpravodajské komunity a má dikci používanou mezi tajnými službami, což by potvrzoval informace, že organizace je řízena specialisty z tajných služeb a armádní rozvědky.
Je zcela pravděpodobné, že za zveřejňováním těchto dokumentů stojí hackeři minimálně motivovaní ruskými tajnými službami, nicméně tento dokument je hrůzný doklad toho, kdo a jaké skupiny se dnes snaží tajně ovlivňovat veřejné mínění a politickou situaci, což s demokracií nemá nic společného. Je také možné, že někteří lidé jejichž jména jsou uvedena jako tajní spolupracovníci tzv clusterů tu práci opravdu dělají s dobrými úmysly. Ovšem jakákoliv tato konspirační manipulace nepřinese nic dobrého ba zcela naopak. Především šéfredaktoři a vládní činitelé by si měli uvědomovat, že manipulace ovlivňování nehrozí jen z jedné strany.
Celý dokument zde.
Dokumenty z posledního úniku ohledně Integrity Initiative zde:

Komentuj
(Visited 32 times, 1 visits today)