Časopis Foreign Policy se zamýšlí nad současnou bezpečnostní situací ve světě. Autor se domnívá, že v současnosti nehrozí velký konflikt velmocí nicméně konstatuje radikální nárůst menších kriminálních konfliktů. Počet civilních obětí ve světových válkách je také dvakrát vyšší než tomu bylo v roce 2001. Přes 20% konfliktů zahrnuje více než 10 zúčastněných stran. Většina konfliktů se odehrává na Blízkém a Středním Východě včetně severní Afriky ale v současnosti se značnou rychlostí šíří nestabilita v zemích jižní a střední Ameriky.

Například Mexiko má 40% území v oblastech bezpečnostní nestability a části jsou přímo ovládány drogovými kartely. Státní moc se stahuje zejména ze států Guerrero, Michoacán, Tamaulipas, a Veracruz kde jsou na denním pořádku střety mezi milicemi, které vytváří obyvatelstvo na svoji obranu – tzv. autodefensas a jednotkami drogových skupin. Některá města a obce (tzv.“narco-cities,”) vytvořily již paralelní politické a mocenské struktury které jsou pod kontrolou pašeráckých skupin, které stále více používají bojovou taktiku a výzbroj inspirovanou blízkovýchodním Islámským Státem. A to, že nemusí jít vždy jen o vizuální inspiraci dokazují aktivity libanonského Hizballáhu v oblasti obchodu s kokainem a praní peněz pro jihoamerické kartely.

Taktéž velká část brazilského území je zasažena válkou soutěžících drogových kartelů a cca 1.000 chudých komunit a např. 20% rozlohy města Rio de Janeiro je pod kontrolou skupin jako Comando Vermelho (Red Command), Amigos dos Amigos (Friends of Friends), či Terceiro Comando Puro (Third Pure Command). Oproti tomu São Paulo je údajně plně kontrolováno členy Primeiro Comando da Capital (First Capital Command, – PCC). V dalších oblastech členové drogových kartelů nakupují hlasy pro své politické chráněnce či přímo jejich členové sami kandidují do zastupitelstev a vedoucích pozic.

A situace je mnohem horší, ozbrojené skupiny se internacionalizují a míří mimo své domovské země. Brazilský PCC již operuje ve většině latinskoamerických zemích, gangy jako MS-13 a Barrio 18 se již etablovaly až v USA a jiné již verbují dětské vojáky ve městech jako je Kapské Město, Lagos či Karáčí.

Foreing Policy se dále domnívá, že je třeba zásadní změny bezpečnostních koncepcí neboť státy v budoucnosti nebudou čelit jinému státu ale nestátním kriminálním aktérům kteří budou ale mezinárodně činní. Současné normy mezinárodního práva totiž ve střetu s těmto aktéry pozbývají účinnosti. Další velký problém bude migrace, kterou tyto konflikty budou vyvolávat a na to musí být mezinárodní společenství připraveno.

To o čem se charakteristicky pro americká média Foreing Policy vůbec nezmiňuje, je hlavní motor bezpečnostních problémů zejména v Americe a to je selhávající tzv. boj s drogami. Celý americký boj s narkotiky je naprosté a totální selhání které naopak podobně jako alkoholická prohibice ve 30tých letech minulého století drogovou scénu značně posílilo. Zlomit moc některým mafiánským rodinám, které vznikly během americké prohibice, se podařilo až během 90tých let a to ještě jenom těm, které se nestačily etablovat na americké politické scéně. Ovšem moc drogových kartelů dnes je statisíckrát větší než mohla jakákoliv mafiánská rodina v první polovině 20 stol. dosáhnout.

Celý text zde:

(Visited 35 times, 1 visits today)