Téměř rok po té co na konferenci pořádané organizací Middle East Institut zvláštní zmocněnec prezidenta USA v koalici proti IS Brett McGurk prohlásil, že syrská provincie Idlíb je největší území poskytující zázemí organizaci Al Kaida od útoku 9/11 před 17 lety, se vláda USA snaží zachránit tuto obrovskou základnu teroristů před útokem syrské armády. Současné prohlášení americké vlády známá fakta o rozsahu moci Al Kaidy v provincii Idlíb zcela opomíjí.

Taktéž americká média zdá se zapomněla na svá předchozí prohlášení a připojila se k administrativě Donalda Trumpa ve snaze zachránit existenci Al Kaidy v Sýrii. Například ještě před pár měsíci deník Washington Post zveřejnil článek, jak se provincie Idlíb dostala pod kontrolu Al Kaidy. List The New York Times již v roce 2015 psal článek, že druhá nejsilnější rebelská frakce v Idlíbu Ahrar al-Sham má mezi svými členy osoby napojené přímo na Bin Ládina.

Pro mnoho lidí znamená tento posun v názorech překvapení a vyvolává mnohá pohoršení nad faktem, že snad americká administrativa chce chránit největší teroristickou organizaci světa. Jak je ale zmíněno v přiloženém článku, posun je odborníky odůvodněn tím, že americká zahraniční politika upozaďuje boj proti terorismu snahou vyvážit nárůst íránského a ruského vlivu v regionu.

Více zde:

Komentuj
(Visited 20 times, 1 visits today)