Investigativní server Bellingcat přináší další informace potvrzující příslušnost podezřelých Alexandra Petrova a Ruslana Boširova k ruské tajné službě GRU. Bellingcat upřesňuje názor, že jejich pasy byly vydány speciální službou pro vydávání VIP pasů a krycích identit. Jako důkazy údajně má sloužit fakt, že sériová čísla pasů Petrova a Boširova se jen nepatrně liší od čísla pasu dalšího prokazatelného ruského agenta plukovníka Eduarda Šišmakova, který byl v roce 2014 vypovězen z Varšavy za špionáž a v roce 2016 cestoval pod krycím pasem na nepříliš nápadité jméno Eduard Širokov do Černé hory aby údajně dozíral na nepodařený puč. Čísla pasů jsou Petrov (654341297) a Širokov (654341323).

Další důkaz mimo údajného telefonního čísla v záznamu o vydání pasu “neposkytovat informace” které odkazuje na údajnou centrálu GRU v Moskvě prý je nespojení pasových údajů Petrova a Boširova s ruským registrem obyvatel, což jasně naznačuje, že se jedná o krycí identitu. Toto ovšem nelze nijak nezávisle potvrdit, protože příslušné záznamy musel server Bellingcat dostat od nějaké západní tajné služby, normální osoba nemá do těchto registrů přístup.

Skutečně zajímavý poznatek ovšem je, že údajní agenti Alexandr Petrov a Ruslan Boširov byli již dříve zatčeni v Holandsku údajně při pokusu propašovat hackerské nástroje do Švýcarska s cílem nabourat se do laboratoří firmy Spiez. Laboratoře Spiez prováděly například identifikaci vzorků chemických útoků v Sýrii a analyzovaly látku, kterou byl otráven později právě Skripal. Toto je skutečně nejpodivnější informace v dalších podivných informacích kolem celého případu. Představa, že na jaře v Holandsku zatčení špióni budou propuštěni a pak pod stejnými identitami provedou koncem jara útok bojovým plynem ve Velké Británii je neuvěřitelná – nezbývá než počkat, zda nějací jiní novináři zjištění Bellingcatu potvrdí.

Co z informací vyplývá? Podobnost číselné série pasů údajných agentů opravdu naznačuje, že se mohlo jednat o krycí identitu. Na druhé straně se nám nechce věřit, že by úroveň ruské tajné služby klesla tak hluboko aby například prokazatelného jednou vypovězeného agenta posílali Rusové pod lehce změněnou identitou jinam, či aby krycí pasy měly stejnou sérii a u záznamu o vydání bylo přímo upozornění, že se jedná o zájmové osoby. Taktéž krycí identita se nevydává bez dokonalé historie – zejména pokud má nositel vykonávat nějakou důležitou práci. Je možné, že podobné ledabyle vydané krycí dokumenty se v Rusku vydávají pro VIP osoby jako je Gérard Depardieu či pro účely nějaké krátkodobé práce (podobně jako u nás se vydávají krycí OP pro kontrolory obchodní inspekce). Taktéž je nemyslitelné, pokud je informace o zatčení Petrova a Boširova v Holandsku pravdivá, že by záznam neměla britská MI6 a jakmile by na imigračním pípl příchod zájmové osoby, že by nebyli sledováni na každém kroku.

Zveřejněné informace tedy mnoho neobjasnily a přinesly další otazníky. Nicméně je opravdu možné, že dle zákona logické úspornosti tzv. Occamova břitva platí, že nejjednodušší vysvětlení je pravdivé a že tedy ruská tajná služba GRU pracuje na úrovni detektiva Bretschneidera, posílá dříve zatčené agenty vybavené identitou na úrovni kontrolorů obchodní inspekce páchat atentáty unikátním bojovým plynem který zabije pouze bezdomovce. Je nutno dodat, že RT odvysílaný rozhovor s oběma údajnými agenty byl opravdu na úrovni hodné nikoliv detektiva Bretschneidera ale přímo strážmistra Flanderky ze známé Švejkovy putimské anabáze.

Více zde:

 

Komentuj
(Visited 25 times, 1 visits today)