Umělé vytváření falešných informací o údajných ruských hackerských útocích na americké volební systémy je flagrantní zneužití pravomocí amerického ministerstva pro domácí bezpečnost (Department of Homeland Security – DHS) – píše pro server Consortium News známý investigativní novinář a držitel Gelhornovi ceny Gareth Porter.

Naritiv o tom, že ruské tajné služby útočí na americké státní a místní volební rady a ohrožují integritu amerických voleb, dosáhla mezi mediální a politickou elitou téměř univerzálního přijetí. Nyní tyto příběhy akceptuje i šéf tajných služeb Trumpovi administrativy Dan Coast.

DHS sestavilo zpravodajskou zprávu naznačující, že hackeři napojení na ruskou vládu by se mohli v mnoha státech zaměřit na webové stránky související s volbami a poté vypustilo senzační příběh ruských útoků na tyto stránky bez jakýchkoliv důkazů. Ovšem když státní volební úředníci začali klást otázky, zjistili, že tvrzení DHS jsou falešná a minimálně v jednom případě naprosto směšná.

Národní bezpečnostní agentura a vyšetřovací tým zvláštního zástupce ministerstva spravedlnosti USA Roberta Muellera požadovali též jasné důkazy, že ruská vojenská zpravodajská služba byla za hackingem volební infrastruktury, ale při bližším zkoumání se tato tvrzení stávají spekulativními a zavádějícími. Muellerůva obžaloba 12 údajných ruských vojenských zpravodajců GRU též neuvádí žádné porušení amerických volebních zákonů, i když tvrdí, že Rusko mělo zasáhnout do voleb roku 2016.

Jak odhalil investigativec Gareth Porter ve svém článku, většina útoků měla za cíl získat osobní data voličů k prodeji na černém trhu a nijak se nelišila od útoků hackerů od roku 2006 – v několika případech FBI zjistila pachatele útoků, což byli většinou známé firmy nemající evidentně nic společného s ruskými tajnými službami. Ve svém článku Porter detailně popisuje jak DHS cíleně manipulovala a zkreslovala informace i před státními orgány a jak minimálně v jednom případě došlo doslova ke kriminálnímu zneužití pravomocí. Když někdo ze společnosti Burlington, Vt., Electric Company objevil jednu z IP adres identifikovaných údajně jako IP adresu ruských špiónů na jednom z jeho počítačů, společnost to ohlásila na základě nařízení ihned na DHS. Ovšem pracovníci DHS namísto tajného vyšetřování komunikačního provozu na podezřelé IP adrese aby ověřili, že je to skutečně náznak ruského vniknutí, okamžitě předali anonymně informace deníku The Washington Post. Výsledkem byl senzační vyfabulovaný příběh o tom jak ruští hackeři pronikli do americké energetické sítě. Ve skutečnosti byla tato IP adresa pouze adresa poštovního serveru společnosti Yahoo.

Porter se věnuje též oficiální obžalobě Muellerovi komise, která byla zveřejněna 13. července, kde se objevily první oficiální údajné důkazy o odpovědnosti ruské vlády za hacking v Illinois a dalších internetových stránek souvisejících s volbami. Ovšem důkladná analýza příslušných odstavců potvrzuje nedostatek jakýchkoliv reálných informací, které by toto tvrzení podpořily. Mueller obvinil dva důstojníky GRU ze spolupráce s neidentifikovanými “spiklenci” na tomto hackingu. Jediným údajným důkazem, který propojuje GRU s těmito hackery je tvrzení, že pracovník GRU s názvem Anatoly Kovalev a “spolupachatelé” vymazali historii vyhledávání související s přípravou na hack poté, co FBI vydala informaci o identifikaci IP adresy s tím spojené v srpnu 2016.

Pečlivé pročítání příslušných odstavců ukazuje, že i toto tvrzení je zřejmě falešné. První věta v odstavci 71 uvádí, že jak Kovalev, tak jeho “spolupachatelé” zkoumali domény používané americkými státními volebními výbory a dalšími státními subjekty “kvůli zranitelnosti webových stránek.” Druhá uvádí, že Kovalev a “spolupachatelé” hledali e-mailové adresy politických stran, včetně filtrovaných dotazů na e-mailové adresy uvedené na webových stránkách republikánských stran.Je samozřejmé, že hledání slabých stránek webů by bylo důkazem úmyslu hackovat ale prohledávání webových stránek republikánské strany s cílem získat e-mailové adresy je stěží důkazem jakéhokoli hackerského plánu. Taktéž Kovalev vymazal pouze svoje hledání emailových adres a nikoliv historii údajných pachatelů. Porter se domnívá, že takto formulované nepřesnosti v obžalobě Muellerovi komise jsou účelově zavádějící aby vyvolali v čtenáři či novinářích představu, že obvinění je reálné a podložené pevnými důkazy.

V závěr článku Porter tvrdí, že ačkoliv podezření které DHS ve spolupráci s FBI šíří o ruských útocích na americkou počítačovou infrastrukturu musí být bráno vážně, dezinformace a falešné zprávy které šíří spíše naznačují snahu získat více moci a kontroly.

Více na Consortiumnews.

Komentuj
(Visited 28 times, 1 visits today)